III Piknik Historyczny „Na Berlin! Ostatnie dni II wojny światowej”


W ostatni weekend maja odbył się na warszawskiej Białołęce piknik historyczny. Motywem przewodnim były ostatnie walki II wojny światowej. Zorganizowany przez Panzer-Farm we współpracy z licznymi grupami rekonstrukcji historycznych zgromadził licznych widzów.

Polscy żołnierze 5. Kresowej Dywizji Piechoty na stanowisku ogniowym rkm Bren. Włochy, 1945.

Polscy żołnierze 5. Kresowej Dywizji Piechoty na stanowisku ogniowym rkm Bren. Włochy, 1945.

Grupy rekonstrukcyjne zaprezentowały się na dioramach i na trzech inscenizacjach – forsowania Odry przez Armię Czerwoną i Wojsko Polskie na Wschodzie, forsowania rzeki Vaal przez 82. Dywizję Powietrznodesantową USA oraz walk 2. Korpusu polskiego w rejonie Bolonii. Ciekawostką było pojawienie się grupy odtwarzającej wojska koalicji z I wojny w Zatoce Perskiej 1991.

Pomimo tego, że teren inscenizacji był niewielki, odbyły się one z dużym rozmachem – zaprezentowano m.in. desant czołgów z barki (chyba po raz pierwszy w Polsce!). Na ląd zjechały T-34 i M4 Sherman (w Armii Czerwonej pojawiały się dzięki dostawom z USA w ramach programu Lend-Lease Act). Użyte zostały znaczne ilości środków pozoracji pola walki, które nadały realizmu i dynamiki rekonstrukcjom.

Oprócz rekonstruktorów piknik zgromadził dużą liczbę pasjonatów militariów, stoiska z demobilem i książkami oraz gadżetami związanymi z wojskowością. Możliwe było także wykupienie przejażdżki jednym z pojazdów Panzer-Farm – czołgami T-55 i T-72 lub rejs amfibią.

Bardzo dużą niespodzianką było pojawienie się reprezentacji Fabryki Broni Łucznik z Radomia, która pokazała najnowszy karabinek automatyczny, mający w niedługim czasie wejść do uzbrojenia Wojska Polskiego. Broń sprawia jak najlepsze wrażenie i wypada życzyć naszym żołnierzom, by jak najszybciej mogli się przezbroić z wysłużonych AK-47 i Beryli.

Korzystając z okazji zrobiłem zdjęcia z rekonstrukcji. Część z nich prezentuję poniżej. Dzięki uprzejmości właścicieli pojazdów udało się także wykonać kilka sesji fotograficznych we wnętrzach pojazdów – w czołgach T-34 i M4 Sherman oraz niszczycielu czołgów Marder II. Dziękuję właścicielom i rekonstruktorom, którzy zechcieli mi pomóc, a w szczególności: Panzer-Farm, GRH AA7, GRH Grenadiere, GRH Hell on Wheels, GRH Jarheads, Stowarzyszenie PSZ, LSRH Front.

Więcej zdjęć z tego wydarzenia znajdziecie pod tym adresem:

https://www.facebook.com/MoldawReenactingPhotography

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz