Propaganda niemieckich komunistów (KPD)


KPD (Kommunistische Partei Deutschlands), aż do zwycięstwa nazistów w 1933 roku była ich głównym wrogiem. Komuniści niemieccy jako jedyni siłowo występowali przeciw partii Hitlera. Bojówki komunistów i nazistów prowadziły krwawe walki - zwłaszcza w okresie wyborów. KPD tak jak NSDAP rozwijała szeroko zakrojoną propagandę polityczną - szczególnie wymierzoną w nazistów.

W 1930 roku w bójce ulicznej zginął młody nazista, Horst Wessel (winni byli komuniści). W szeregach NSDAP i SA eksplodowała nienawiść do komunistów. Zaczęły się wiece demonstracyjne, prowokacje i bezkompromisowa walka na śmierć i życie. Goebbels zapisał: (w czasie pogrzebu Wessela) [...] Czasem, jak przy Bülowplatzu (centrala KPD), wynikają trudności. Rozbrzmiewa Międzynarodówka. KPD wymalowała na cmentarzu białymi literami napis: „Sutenerowi Wesselowi ostatnie Heil Hitler!”. Tłumiona wściekłość. Zachować spokój!

W 1931 roku Goebbels miał kolejne przykre spotkanie z komunistami: Friedrichshain (dzielnica Berlina): o godz. 10.00 zostaję powitany owacją i gwizdami. Jest tu przynajmniej 1000 komunistów. Ulbricht zagaja dyskusję i plecie niestworzone bzdury. Nie dochodzę do głosu. KPD odpowiada awanturą. Potem rozpoczyna się krwawa bijatyka. Mój szofer, Kubisch ciężko ranny. Wielka rozróba. (Kolejny wpis) Prasa pełna sensacji na temat naszej bitwy w sali. Ponad 100 rannych. W tym 12 ciężko. Czerwoni jednak opuścili pole bitwy. Czerwony sztandar jest bardzo mały.

Komuniści z KPD docierali do narodu na kilka sposobów np. po przez sensacje prasowe, w których opisywano ich jako jedyną zaporę przed nazistami. Drukowali również tysiące plakatów, ulotek, broszur, dziesiątki gazet etc. KPD jako partia polityczna była zależna od Kominternu (Międzynarodówki Komunistycznej). Sowieci dowolnie wydawali polecenia działaczom KPD, którzy realizowali ich zamierzenia. Stalin zakazał komunistom wchodzenia w sojusz z socjaldemokratami przez co hitlerowcy mogli swobodnie powołać rząd (1932 rok). W ten sposób Sowieci otworzyli NSDAP drogę do władzy w Niemczech.

Poniżej prezentujemy przykładowe materiały propagandowe KPD z okresu walki z nazistami. Prosimy zwrócić uwagę na charakterystyczne elementy - głównych wrogów: kapitalizm i nazistów oraz jedynego gwaranta pokoju: Sowietów.

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz