Zgromadzenie Ogólne ONZ rusza do walki z destrukcyjnymi działaniami ISIS


Zgromadzenie Ogólne ONZ ubolewa nad celowym niszczeniem i grabieniem dziedzictwa kulturowego Iraku przez Państwo Islamskie. Wice-przewodniczący Álvaro Mendonça e Moura wyraził również obawy, że ataki odbywają się też w Afganistanie, Syrii, Mali oraz innych krajach ogarniętych konfliktami zbrojnymi.

Palmyrski Lew - jeden z zabytków, który według wszelkich doniesień ucierpiał podczas ostatniego ataku ISIS na Palmyrę, WIĘCEJ INFO

Palmyrski Lew - jeden z zabytków, który według wszelkich doniesień ucierpiał podczas ostatniego ataku ISIS na Palmyrę, WIĘCEJ INFO

 

Działania, mające na celu szerzenie terroru, nienawiści oraz propagowanie brutalnych ideologii ekstremistycznych, wzbudziły oburzenie członków Zgromadzenia Ogólnego, którzy jednogłośnie przyjęli inicjatywę „Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Iraku”. Ten projekt jest kamieniem milowym w kwestii ratowania historii naszej planety. Tekst inicjatywy, sponsorowany przez ponad 80 państw, został przedstawiony przez Marię Böhmer, Minister Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Niemiec.

Zgromadzenie potwierdziło, że ataki przeprowadzane celowo na zabytki, obiekty religijne, edukacyjne, poświęcone sztuce, nauce lub celom charytatywnym mogą być uznane za zbrodnie wojenne, a sprawcy muszą ponieść konsekwencje swoich czynów. Państwa członkowskie ONZ powinny chronić i dokumentować obiekty dziedzictwa kulturowego zagrożone konfliktami zbrojnymi poprzez, między innymi, współpracę między muzeami, bibliotekami, archiwami, zbiorami manuskryptów oraz innymi instytucjami lub osobami zajmującymi się ochroną dziedzictwa kulturowego. Sekretarz Generalny ONZ, Jan Eliasson pochwalił aktywność UNESCO oraz podmiotów pokrewnych, które od dawna walczą z tym problemem poprzez koordynację działań oraz wymianę informacji między państwami.

Reprezentant Iraku powiedział, że projekt jest istotny dla całej ludzkości i wesprze on obecne działania irackich władz, które za wszelką cenę próbują powstrzymać nielegalny handel kradzionymi zabytkami. Podkreślił również rolę współpracy międzynarodowej w ochronie irackiej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Reprezentant Syrii zaznaczył, że jego kraj był jednym ze sponsorów projektu i, według niego, bliska współpraca między rządami Iraku i Syrii w powstrzymywaniu aktów agresji i nienawiści byłaby o wiele skuteczniejsza w ochronie dziedzictwa kulturowego.

Reprezentant Polski, przemawiający również w imieniu Chile, Etiopii, Indonezji oraz Włoch zaapelował, że zabytki irackiej kultury są poważnie zagrożone, a akty wandalizu muszą zostać jak najszybciej przerwane. Społeczność międzynarodowa musi zrozumieć, jak ważna jest ochrona historii i że to zadanie jest jej wspólnym obowiązkiem.

Źródło: Expressing Outrage over Attacks on Cultural Heritage of Iraq, General Assembly Unanimously Adopts Resolution Calling for Urgent Action

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz