Historia w programie telewizyjnym (8-14 czerwca 2015)


Program telewizyjny dla fanów historii, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i tematyczne kanały telewizyjne.

CC-BY-SA-3.0

CC-BY-SA-3.0

Program obejmuje bezpłatne kanały znajdujące się na mulitpleksach: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TTV, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV oraz kilka wybranych kanałów premium: AXN, Canal+, Discovery Channel, Discovery Historia, PLANETE+, HISTORY, HBO, Polsat Film i Polsat Viasat History.

Przygotowana ramówka skupia się przede wszystkim na filmach historycznych lub osadzonych w historycznych realiach oraz programach związanych z przypadającymi na dany okres świętami i rocznicami. Publikujemy go w każdą niedzielę o 20.00. Programu szukaj tutaj.

Poniedziałek

12:00 - Discovery Historia - Początek końca - lądowanie w Normandii

Rekonstrukcja bitwy na plaży Omaha w Normandii. W filmie zobaczymy grafiki i animacje komputerowe jednego z kluczowych wydarzeń II wojny.

13:35 - TVP Kultura - Romeo, Julia i ciemność

II wojna światowa. Student Paweł ukrywa na strychu domu Żydówkę Hankę. Między nimi rodzi się uczucie. Matka chłopaka odkrywa prawdę.

15:50 - TVP 1 - Wspaniałe stulecie (156)

Historia sułtana Sulejmana Wspaniałego i Hürrem - niewolnicy, która została partnerką jednego z najpotężniejszych władców swoich czasów.

17:45 - Polsat Film - Most na rzece Kwai

Akcja filmu rozgrywa się w południowo-wschodniej Azji w 1943 roku. Znajdująca się w japońskiej niewoli jednostka brytyjskiego oficera Nicholsona (Alec Guinness) ma za zadanie zbudować dla wroga ważny strategicznie most na rzece Kwai. Nicholson sprzeciwia się stanowczo japońskiemu komendantowi Saito (Sessue Hayakawa), protestując przeciwko zmuszaniu oficerów do pracy, za co on i jego ludzie zostają ukarani miesięcznym aresztem. Po odbyciu kary Nicholson ogląda stan robót i triumfująco wskazuje na fuszerkę. Wreszcie to on obejmuje kierownictwo i kończąc budowę mostu, demonstruje brytyjską wyższość. Jednocześnie aliancka grupa komandosów przygotowuje wysadzenie mostu. W dniu jego otwarcia Nicholson odkrywa przeciągnięty kabel. W pierwszym odruchu oburzenia usiłuje zapobiec eksplozji, ale uświadamia sobie, że w ten sposób stanie po stronie Japończyków.

21:45 - TVP 1 - Do przyjaciół Moskali

Andrzej Czarnecki odsłania kulisy funkcjonowania rosyjskiej propagandy. Filmowiec konfrontuje materiały filmowe ze starych radzieckich kronik ze współczesnymi relacjami ukazującymi stosunki Rosji i byłych republik ZSRR. Najważniejsze techniki propagandowe są omówione i przedstawione w inscenizacji, prezentującej doświadczonego rosyjskiego lektora, który uczy młodszego kolegę po fachu, jak właściwie czytać teksty, by osiągnąć zamierzony efekt.

22:00 - PLANETE+ - Archeolodzy na tropach templariuszy

W październiku 2010 roku archeolodzy rozpoczęli badania w miejscu, które było świadkiem panowania zakonu templariuszy w XII wieku. Wykopaliska pomogły określić historię średniowiecznego zakonu, który zlikwidowano w aurze skandalu. Jego majątek skonfiskowano, a wielu członków zgromadzenia poniosło śmierć na stosie. Dokumentaliści prezentują nowe spojrzenie na prześladowania templariuszy przez króla Francji, Filipa IV Pięknego.

Wtorek

8:20 - Stopklatka TV - Kazimierz Wielki (1/2)

Historia życia Kazimierza III (Krzysztof Chamiec), ostatniego z dynastii Piastów na tronie polskim, któremu nadano przydomek „Wielki”. Ranny podczas polowania władca, wieziony przed podwładnych do Krakowa, wspomina swoją młodość i skomplikowany okres panowania.

13:10 - Stopklatka TV- Pierścionek z orłem w koronie

Październik 1944 roku, Warszawa. Marcin (Rafał Królikowski), młody podchorąży Armii Krajowej, zostaje ranny w ostatnich dniach powstania. Po kapitulacji jego narzeczona Wiśka (Agnieszka Wagner) trafia do obozu przejściowego dla ludności cywilnej.

15:50 - TVP 1 - Wspaniałe stulecie (157)

Historia sułtana Sulejmana Wspaniałego i Hürrem - niewolnicy, która została partnerką jednego z najpotężniejszych władców swoich czasów.

16:20 - HBO - Ratując pana Banksa

Hollywoodzki reżyser Walt Disney (Tom Hanks) obiecuje swoim córkom, że nakręci film na motywach powieści o przygodach niezwykłej niani, Mary Poppins. Nie przeczuwa jednak, że zadanie to zajmie mu aż dwadzieścia lat. Jego plany krzyżuje autorka poczytnej książki o Mary, Brytyjka P.L. Travers (Emma Thompson).

21:00 - Polsat Viasat History - Wikingowie: Broń wikingów (2)

Wikingowie byli plemieniem brutalnych wojowników i zdolnych rzemieślników ze Skandynawii. Począwszy od Nowej Fundlandii, na Morzu Kaspijskim kończąc, znano ich z rozbojów, choć nie tylko, bowiem zajmowali się również handlem futrami, biżuterią, niewolnikami i bronią - to znaczy wszystkim, co przedstawiało jakąkolwiek wartość. Wikingowie stworzyli szlaki używane nawet dzisiaj, założyli takie cudowne miasta jak Kijów czy Nowogród, byli władcami miejskich ośrodków, m.in. Yorku, Neapolu czy Stambułu. Anglosasi z jednej strony bali się ich, z drugiej - naśladowali niektóre obyczaje. Można było nazwać ich „piratami z klasą”. Producenci serialu prześledzą trasy podbojów i zaprezentują nowe odkrycia, dzięki czemu ukażą to wojownicze plemię w innym świetle. W dokumencie pojawią się najwięksi eksperci w dziedzinie wojennych działań wikingów oraz ich obyczajowości.

Środa

8:20 - Stopklatka TV - Kazimierz Wielki (2/2)

Historia życia Kazimierza III (Krzysztof Chamiec), ostatniego z dynastii Piastów na tronie polskim, któremu nadano przydomek „Wielki”. Ranny podczas polowania władca, wieziony przed podwładnych do Krakowa, wspomina swoją młodość i skomplikowany okres panowania.

15:50 - TVP 1 - Wspaniałe stulecie (158)

Historia sułtana Sulejmana Wspaniałego i Hürrem - niewolnicy, która została partnerką jednego z najpotężniejszych władców swoich czasów.

22:45 - TVP Historia - Pokolenie

Okres okupacji hitlerowskiej. Stach (Tadeusz Łomnicki) pracuje w stolarni Berga, gdzie działa komórka AK. Po pracy uczęszcza na tajne komplety. Tam poznaje Dorotę (Urszula Modrzyńska) - aktywistkę Związku Walki Młodych. Pod jej wpływem postanawia wstąpić do organizacji. Zostaje przyjęty i niebawem składa przysięgę wojskową. Wkrótce po tym zostaje niesłusznie oskarżony o kradzież drewna i dotkliwie pobity przez niemieckiego oficera. Chcąc się zemścić, kradnie ukryty w zakładzie pistolet członków Armii Krajowej, którym jego przyjaciel, Jasio Krone (Tadeusz Janczar) zabija Niemca. Kiedy w getcie wybucha powstanie chłopcy udają się na akcję pomocy walczącym. Debiutancki film Andrzeja Wajdy jest jednym z najważniejszych obrazów polskiej kinematografii powojennej.

Czwartek

9:10 - Stopklatka TV - Akcja pod Arsenałem

W nierównej walce z okupantem ścierają się członkowie Szarych Szeregów: „Alek” (Ryszard Gajewski), „Zośka” (Mirosław Konarowski) i „Rudy” (Cezary Morawski). Jedną z akcji konspiratorów jest odkręcenie płyty zasłaniającej polski napis na pomniku Kopernika. Niemcy wpadają na trop organizacji i w dniu 23 marca 1943 roku aresztują jednego z jej członków - Jana Bytnara „Rudego”. Współtowarzysze postanawiają go uwolnić. Trzy dni później odbijają przyjaciela i innych więźniów przewożonych z alei Szucha na Pawiak.

15:50 - TVP 1 - Wspaniałe stulecie (159)

Historia sułtana Sulejmana Wspaniałego i Hürrem - niewolnicy, która została partnerką jednego z najpotężniejszych władców swoich czasów.

16:45 - HBO - Maria, królowa Szkotów

Po śmierci ukochanego męża, króla Francji, Maria Stuart (Camille Rutherford) powraca do rodzinnej Szkocji, by objąć tu tron. Sytuacja w kraju nie przedstawia się jednak optymistycznie: zniszczone przez wojnę państwo, sfrustrowani poddani i skomplikowane relacje z arystokracją powodują, że Maria nie ma łatwego zadania. By zmienić swoje położenie, władczyni wychodzi za mąż za lorda Darnleya (Aneurin Barnard). Niestety, szybko przekonuje się, że jej małżeństwo jest nieudane.

17:00 - Canal + - Jack Strong

Rok 1968. Major Ryszard Kukliński (Marcin Dorociński) odkrywa, że Związek Radziecki rozważa atak nuklearny na kraje NATO, który może wywołać wojnę zagrażającą także Polsce. Po awansie oficer zyskuje dostęp do tajnych dokumentów. W 1972 roku wyrusza z przyjacielem w rejs żaglówką po Bałtyku. Z jednego z portów RFN Kukliński potajemnie wysyła list do ambasady USA w Bonn, chcąc przekazywać Zachodowi informacje o planach militarnych ZSRR. Do kontaktów z nim zostaje wyznaczony David Forden (Patrick Wilson). Oficjalnie jest on drugim sekretarzem ambasady w Warszawie, a w rzeczywistości szefem CIA w Polsce. Pod pseudonimem ‚Jack Strong’ Kukliński rozpoczyna współpracę z USA. Trzymający w napięciu thriller szpiegowski Władysława Pasikowskiego („Psy”, „Pokłosie”) nominowano do Orłów w 12 kategoriach. Statuetkę zdobyła Maja Ostaszewska za postać Hanny Kuklińskiej. Produkcję nagrodzono także dwoma Złotymi Lwami - za reżyserię i kostiumy.

20:40 - TVP - Zobacz zwiastun Eskadra „Czerwone ogony”

Rok 1944, trwa II wojna światowa. Dowodzeni przez majora Emanuela Stance’a (Cuba Gooding Jr.) i pułkownika A.J.‚a Bullarda (Terrence Howard) czarnoskórzy piloci z 332. Grupy Myśliwskiej po zakończeniu szkolenia zostają wysłani na front. Nieustannie spotykający się z przejawami rasizmu żołnierze, m.in. Marty (Nate Parker), Joe (David Oyelowo), Ray (Tristan Wilds), Andrew (Ne-Yo) i Samuel (Elijah Kelley), biorą udział w niewiele znaczących misjach na terytorium Włoch. W końcu jednak zyskują szansę, by wykazać się swoimi umiejętnościami w ramach operacji „Shingle”. Muszą stawić czoła nie tylko znakomitym pilotom III Rzeszy, ale też rozmaitym własnym problemom.

Piątek

15:50 - TVP 1 - Wspaniałe stulecie (160)

Historia sułtana Sulejmana Wspaniałego i Hürrem - niewolnicy, która została partnerką jednego z najpotężniejszych władców swoich czasów.

17:15 - TVP Kultura - Ci okropni impresjoniści

Historia grupy młodych paryskich artystów, którzy w 1874 roku, przeciwstawili się obowiązującemu w malarstwie akademizmowi i dali początek impresjonizmowi. Courbet, Pissarro, Jongkind, Renoir, Bazille, Cézanne, Caillebotte, Berthe Morisot i wreszcie ich nieformalny przywódca Claude Monet - należeli do pokolenia, które w sztuce ceniło sobie przede wszystkim przekazywanie zmysłowych doznań. To właśnie oni, choć początkowo nieakceptowani i krytykowani przez malarzy starej szkoły, odpowiadają za jeden z największych przewrotów w sztuce nowożytnej. Dokument opowiada o nich samych i walce o nowy nurt w malarstwie.

22:00 - AXN - Spartakus: Wojna potępionych (1)

Gajusz Klaudiusz Glaber nie żyje. Minęło już wiele miesięcy od zwycięstwa, jakie odniósł nad jego armią rosnący w siłę Spartakus (Liam McIntyre). Dawnego niewolnika wspierają generałowie Kriksos (Manu Bennett), Gannikus (Dustin Clare) i Agron (Daniel Feuerriegel). Oddziały Rzymian ponoszą kolejne klęski w starciach z rebeliantami. Szybko rośnie też liczba niewolników, którzy przyłączają się do powstania. Tymczasem Spartakus szykuje się do ostatecznej bitwy. Jej wynik przesądzi o losach całej republiki rzymskiej. Zrealizowany z rozmachem, pełen intryg i spektakularnych pojedynków ostatni już sezon epickiego serialu o losach legendarnego gladiatora Spartakusa.

Sobota

11:55 - Stopklatka TV - Stara baśń (odc. 1/3)

Tereny przyszłej Polski, IX w. Książę Popiel (Bohdan Stupka) świętuje zwycięstwo wyprawy na Poznań. Niestety, wracają z niej jego dwaj bratankowie, którzy chcą przejąć zajmowany przez niego tron. Księcia niepokoją ich plany. Martwi się też przepowiednią zagłady, jaką otrzymał od wieszczki Światowida.

13:45 - HBO - Kapitan Phillips

U wybrzeży Somalii Muse i jego kompani przejmują kontrolę nad nieuzbrojoną jednostką. Jej kapitan naraża życie, aby ratować podwładnych.

19:00 - TVP Historia - Byli sobie odkrywcy: Pierwsi żeglarze (1)

Fabuła serii przenosi nas w różne miejsca świata. Bez wychodzenia z domu możemy znaleźć się w wielu ciekawych zakątkach globu, przeżyć niesamowite przygody oraz poznać zachowanie ludzi w różnych epokach i kulturach.

22:00 - Fokus TV - Dynastia Tudorów (sezon 1 odc. 3)

Historia panowania Henryka VIII Tudora (Jonathan Rhys Meyers). Na tronie Anglii zasiadał w latach 1509-1547. Jego pierwszą żoną była Katarzyna Aragońska (Maria Doyle Kennedy), córka króla Hiszpanii. Wobec niezgody Watykanu na rozwód z nią, stał się przeciwnikiem papieża. Jako władca absolutny powołał Kościół anglikański, którego sam został zwierzchnikiem. Dzięki temu mógł poślubić Annę Boleyn. Jego kolejne żony to: Jane Seymour, Anna z Kleve, Katarzyna Howard i Katarzyna Parr. Zmarł w Greenwich koło Londynu. Sukcesję przekazał Edwardowi VI, jedynemu prawowitemu synowi z małżeństwa z Jane Seymour.

23:10 - Fokus TV - Dynastia Tudorów (sezon 1 odc. 4)

Historia panowania Henryka VIII Tudora (Jonathan Rhys Meyers). Na tronie Anglii zasiadał w latach 1509-1547. Jego pierwszą żoną była Katarzyna Aragońska (Maria Doyle Kennedy), córka króla Hiszpanii. Wobec niezgody Watykanu na rozwód z nią, stał się przeciwnikiem papieża. Jako władca absolutny powołał Kościół anglikański, którego sam został zwierzchnikiem. Dzięki temu mógł poślubić Annę Boleyn. Jego kolejne żony to: Jane Seymour, Anna z Kleve, Katarzyna Howard i Katarzyna Parr. Zmarł w Greenwich koło Londynu. Sukcesję przekazał Edwardowi VI, jedynemu prawowitemu synowi z małżeństwa z Jane Seymour.

Niedziela

19:05 - TVP Historia - Byli sobie odkrywcy: Pierwsi żeglarze (2)

Fabuła serii przenosi nas w różne miejsca świata. Bez wychodzenia z domu możemy znaleźć się w wielu ciekawych zakątkach globu, przeżyć niesamowite przygody oraz poznać zachowanie ludzi w różnych epokach i kulturach.

19:50 - TVP Kultura - W zawieszeniu

Marcel Wysocki (Jerzy Radziwiłowicz), były oficer AK zostaje w 1949 roku bezpodstawnie skazany na karę śmierci. Udaje mu się jednak uciec z więzienia. Poszukiwany przez UB znajduje schronienie u Anny (Krystyna Janda), ukochanej z czasów wojny.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz