„Zaprzysiężeni. Smoczy łeb” – R. Low – recenzja


„Smoczy łeb” to czwarta część serii Zaprzysiężonych. Tym razem autor zabiera czytelnika w podróż na Wolin i ziemie Polan.

ZAPRZYSIEZENI_SMOCZY_LEB_[249028]_1200Osoby, które interesują się historią wikingów z pewnością znają serię Zaprzysiężonych. Robert Low w swoich książkach łączy fantastykę i mitologię z historią. W czwartej części poznajemy przygody Orma, pod którego opiekę trafia ciężarna Sygryda, córka Mieszka i zarazem żona Eryka Zwycięskiego. Orm musi zapewnić swoim ludziom schronienie przed dawnym wrogiem, który postanowił się zemścić. Zaprzysiężeni będą musieli udać się aż na ziemie Polan, aby odzyskać to, co im zabrano.

Największym plusem całej serii jest z pewnością to, że możemy czytać ją w dowolnej kolejności. Sama praca zawiera wiele opisów poszczególnych sytuacji, wspomnień. Dzięki temu poznajemy bohaterów i dowiadujemy się o życiu codziennym wikingów. Praca ma przystępny język. Jest świetnie wydana pod względem technicznym. Wydawnictwo ponownie oddało czytelnikowi pracę w ładnej okładce, która sama w sobie zachęca do zajrzenia do książki. Publikacja jest podzielona na 19 rozdziałów, a na końcu znajduje się nota historyczna.

Książka zawiera niestety minusy. To, co jednak zostało uznane za wady, może nie mieć żadnego znaczenia dla innych czytelników. Z jednej strony autor pisze o silnych, walecznych wikingach, a z drugiej, kiedy przyjrzymy się niektórym wypowiedziom, stają się oni płytcy. Najpierw mamy wspomnienia Orma, gdzie opisane są brutalne zachowania wikingów, a na następnej stronie bohater przeżywa jak powiedzieć żonie, że najeźdźcy zniszczyli jej ulubione poduszki. Być może takie sytuacje miały pokazać, że pomimo brutalności jaką się charakteryzowali podczas walk byli także zwykłymi ludźmi. W publikacji zostało także użyte słownictwo, które można uznać za kolokwialne. Jest to coś normalnego skoro jest to powieść, a nie praca naukowa. Wiele jednak z tych wyrazów niszczyło cały opis. Napięcie, jakie autor budował przedstawiając historie, było niszczone w sekundę przez słownictwo, które w moim odczuciu można przypisać źle wychowanym nastolatkom.

Pomimo przedstawionych minusów (które, jak wspomniałam, dla innych mogą w ogóle nie być istotne) sama książka jest warta polecenia. Jej zadaniem było wprowadzić czytelników w świat wikingów i to zadanie zostało spełnione. Pośród przygód jakie spotykają bohaterów stykamy się z mitologią. Ci wszyscy, którzy znają historię i mitologię wikingów mogą ocenić jak autor to przedstawił, natomiast ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wikingami z pewnością zostaną zachęceni do poszerzania swojej wiedzy w tym kierunku.

Plus/Minus

Na plus:

+ przystępny język

+ połączenie historii z fantastyką

+ odniesienia do mitologii

Na minus:

- zbędne kolokwializmy

- sposób przedstawienia bohaterów

Tytuł: Zaprzysiężeni. Smoczy łeb

Autor: Robert Low

Wydawca: Książnica

Rok wydania: 2015

ISBN: 978-83-245-8188-7

Liczba stron: 309

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Cena: 39,90 zł

Ocena recenzenta: 8/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz