„KGB/FSB. Władcy Rosji” - A. Sołdatow, I. Borogan - recenzja


W tym roku obchodzimy dwudziestą rocznicę powstania Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (szerzej znanej jako FSB). Książka „KGB/FSB. Władcy Rosji” autorstwa Andrieja Sołdatowa oraz Iriny Borogan jest szczegółowym portretem działania rosyjskich służb specjalnych i relacji z rosyjską elitą polityczną - ekonomiczną, na czele z samym Władimirem Putinem.

kgb-fsb-wladcy-rosji-b-iext28635039Nie ma chyba osoby, której należałoby przedstawiać funkcjonowanie KGB (Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego przy Radzie Ministrów ZSRR). Wokół mechanizmów działania tej organizacji powstała w pełni zasłużona czarna legenda. Zdecydowana większość kadry kierowniczej FSB to dawni oficerowie lub osoby, które rodzinnie są związane z byłymi pracownikami KGB. Czym zatem różnią się od siebie obydwie organizacje? Sołdatow i Borogan pokazali to w swojej książce bardzo dokładnie. To co odróżnia agentów i kierownictwo KGB od jej dzisiejszego odpowiednika jest fakt, że władze partyjne ZSRR kontrolowały ich poczynania. Upadek Związku Radzieckiego sprawił, że do potęgi służb doszła władza oraz poczucie bezkarności.

Praca Sołdatowa i Borogan przez dłuższy czas nie mogła ukazać się na rosyjskim rynku wydawniczym, ze względu na obawy o reakcję władz. Dopiero po publikacji w Stanach Zjednoczonych książka została wydana w języku rosyjskim.

Sołdatow i Borogan to dwójka niezależnych dziennikarzy śledczych, uważanych za najlepszych ekspertów od rosyjskich służb specjalnych. Współtworzą opiniotwórczą stronę internetową Agentura.ru, gdzie publikują materiały poświęcone działalności specsłużb. Obydwoje byli korespondentami wojennymi wielu rosyjskich gazet. W 2005 roku na rynku ukazała się ich debiutancka książka „Nowy czas patriotów. Jak służby specjalne zmieniły swoją skórę 1991-2005”.

„KGB/FSB. Władcy Rosji” pokazuje szerokie pole działalności służb specjalnych i ich różne oblicza. Wszystkie dane o służbach specjalnych autorzy pozyskali z pominięciem oficjalnych archiwów i dokumentów wewnętrznych FSB.  Duże znaczenie poznawcze mają informacje przekazane przez tych pracowników rosyjskich służb specjalnych, którzy zdecydowali się zdradzić kulisy swojej pracy.

Dużym plusem książki jest również to, że autorzy uniknęli popadnięcia w sito teorii spiskowych. Bez zbędnych emocji udało im się rzetelnie przedstawić mechanizmy działania FSB i wpływu na wszystkie sfery życia społecznego oraz gospodarczego. Czytelnicy będą mogli dowiedzieć się nie tylko w jaki sposób rosyjskie specsłużby przeniknęły do świata wielkiej polityki, ale również poznają narzędzia propagandy, wykorzystywane do kreowania swojego wizerunku. Autorzy skupili się również na walce FSB z terroryzmem, zdradzając kulisy zamachów na Teatr w Dubrowce oraz szkołę w Biesłanie, przez co sami stali się obiektem zainteresowania FSB.

Ostatnie wydarzenia na Ukrainie oraz w samej Rosji sprawiają, że książka Sołdatowa i Borogan jest jak najbardziej na czasie.

Plus/Minus

Na plus:

+ przystępny język

+ sposób omówienia tematu

Na minus:

- brak

Tytuł: KGB/FSB. Władcy Rosji

Autor: Andriej Sołdatow, Irina Borogan

Wydawca: Agora

Rok wydania: 2015

Liczba stron: 320

Oprawa: miękka

Cena: 39,99 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz