Na Ukrainie oddano cześć dywizji SS-Galizien


Dywizja SS - Galizien była formacją podległą Niemcom i jak cała organizacja „SS” została uznana po wojnie za zbrodniczą. Ukraińcy tak bardzo liczyli na pomoc III Rzeszy w stworzeniu niepodległej Ukrainy, że byli gotowi zrobić dla nich wszystko. Dziś w Stanisławowie (Iwano - Frankiwsk) czci się ich pamięć.

Plakat propagandowy SS - Galizien

7 czerwca Ukraińcy zorganizowali huczne obchody ku czci żołnierzy z SS - Galizien. W Stanisławowie odbył się dedykowany im koncert, seria pochwalnych odczytów i przemowy w tym jednego z weteranów jednostki. W czasie wydarzenia ogłoszono minutę ciszy ku pamięci poległych SS-manów.

W ciągu roku było to już wyszkolone wojsko, które mężnie stawiło opór przeważającym siłom wojsk 1. Frontu Ukraińskiego. Od 13 do 22 lipca 1944 roku w pobliżu miasta Brody w obwodzie lwowskim miała miejsce słynna bitwa, która jest przykładem niezmierzonego poświęcenia w imię wolności i niepodległości Ukrainy” - mówił 95 letni weteran dywizji SS. Wraz z nim wystąpili na scenie także członkowie batalionów ochotniczych walczących na froncie wschodnim w Donbasie. Ciekawe czy Ukraińcy zapomnieli o swoich weteranach np. z policji pomocniczych, które pomagały Niemcom mordować Żydów lub o tych, którzy byli wartownikami w Obozach Koncentracyjnych. „Dziś czcimy wszystkich bohaterów, którzy walczyli za wolność i niezależność Ukrainy - zapowiadała występ zespołów śpiewających o SS - Galizien konferansjerka prowadząca koncert.

Werbunek do Dywizji SS przebiegał wyjątkowo sprawnie, jego wyniki były imponujące - zgłosiło się bowiem 80 tys. ochotników.

Nagranie telewizyjne z uroczystości:

https://www.youtube.com/watch?v=s2eN6UBG8FA

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz