„Innowacja i tradycja. Henryk Brunsberg i późnogotycka architektura ceglana Pomorza i Brandenburgii” - red. M. Gierke - recenzja


Henryk Brunsberg mistrz ze Szczecina zapisał się w historii jako autor wielu budowli na Pomorzu. W najnowszym wydaniu Rocznika Chojeńskiego poznajemy zarówno wybitnego człowieka, jakim był Brunsberg, jak i szereg budowli, które są mu przypisywane.

innowacja_800W publikacji znajdziemy pięć artykułów. Pierwsze dwa są wprowadzeniem do tego co działo się na Pomorzu oraz w Brandenburgii w średniowieczu. Pozwala to czytelnikowi za poznanie się z historią we wczesnym (pierwszy artykuł) oraz późnym (drugi artykuł) średniowieczu.

Kolejny artykuł wprowadza w zagadnienie budowli ceglanych. Jest to zestawienie budowli znajdujących się w różnych miejscowościach, a jednak posiadających wiele cech wspólnych. Rozdział ten to także wprowadzenie do bardziej szczegółowych informacji związanych z działalnością Brunsberga.

Czwarty artykuł jest właściwym jeśli chodzi o tytuł całego Rocznika. Tutaj przedstawiono Henryka Brunsberga oraz jego dzieła, a właściwie te które mu się przypisuje. Omówiono różnice w prezentowanych budynkach i wyjaśniono czy ich autorem faktycznie mógł być Brunsberg.

Ostatni rozdział poświecono głównie Kościołowi Mariackiemu w Starogardzie Szczecińskim. Znajdziemy tu opis architektoniczny jak i omówienie etapów budowy.

Te pięć artykuł stanowi pierwszą część Rocznika. W drugiej znajduje się katalog. Umieszczono tam jedenaście obiektów, do których załączono krótki opis i przedstawiono dokładne fotografie. Przedstawiają one nie tylko całą budowlę, ale przede wszystkim przybliżają jej umieszczone wysoko fragmenty, np. sklepienie. Na samym końcu pracy umieszczono słowniczek terminologiczny.

Rocznik został wydany w bardzo staranny sposób. Najbardziej zachwycają oczywiście fotografie umieszczone zarówno w katalogu, jak i między artykułami. Są to zdjęcia bardzo przejrzyste i, jak już wspomniano, ukazujące szczegóły budowli. W publikacji nie ma literówek, a zdania są zrozumiałe, pomimo wielu terminów z historii sztuki. Z pewnością praca spełniła swoje zadanie jeśli chodzi o przybliżenie czytelnikom postaci Henryka Brunsberga oraz jego prac.

Podjęty temat bez wątpienia nie należał do najłatwiejszych w zrealizowaniu (jak czytamy w artykule czwartym problem stanowi pochodzenie Brunsberga). Tym bardziej więc podjęcie się takiego problemu i przedstawienie go w tak ciekawy i przejrzysty sposób zasługuje na uznanie. Warto zatem sięgnąć do Rocznika Chojeńskiego, aby dowiedzieć się więcej o mistrzu, który jest autorem tak wielu budowli, które możemy zobaczyć na Pomorzu.

Plus/Minus

Na plus:

+ podjęty temat

+ słowniczek terminologiczny

+ fotografie

+ wygląd

Na minus:

- brak

Tytuł: Innowacja i tradycja. Henryk Brunsberg i późnogotycka architektura ceglana Pomorza i Brandenburgii

Autor: pod red. Marcina Gierke

Wydawca: Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita” w Chojnie; Deutsches Kulturforum östliches Europe e.V.

Rok wydania: 2015

ISBN: 978-83-940636-4-1

Liczba stron: 143

Oprawa: miękka

Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz