Spotkanie wokół książki „Katyń. Śladami polskich oficerów”


Autor pierwszej ukraińskiej książki o zbrodni katyńskiej spotka się z czytelnikami w Warszawie. Już 1 lipca Ołeksandr Zinczenko – historyk i radca prezesa Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, będzie gościem warszawskiego PEN Clubu. Jego głośna książka „Katyń. Śladami polskich oficerów” właśnie ukazała się w Polsce.

Sprawa katyńska to jedna z największych zbrodni w historii XX-wiecznej Polski, która do dziś budzi kontrowersje na arenie międzynarodowej. Dzięki publikacji Ołeksandra Zinczenki prawdę o wydarzeniach z 1940 roku poznali mieszkańcy Ukrainy. Teraz książka historyka trafia do rąk polskich czytelników.

Zinczenko skupia się na zbrodniach dokonanych na terenie obecnej Ukrainy. Książka opisuje losy zarówno ocalałych, jak i rozstrzelanych oficerów, których więziono w obozie jenieckim w Starobielsku. Do dziś nie wiadomo, co tak naprawdę decydowało o tym, kto przeżyje, a kto zginie z rąk sowieckich żołnierzy.

Ołeksandr Zinczenko zainteresował się zbrodnią katyńską, kiedy jeszcze jako dziennikarz na zlecenie ukraińskiej telewizji realizował dokument o wydarzeniach z 1940 roku. To, czego dowiedział się podczas rozmów z członkami katyńskich rodzin, skłoniło go do napisania książki. To pierwsze tak dociekliwe i niezależne spojrzenie na sprawę Katynia.

Z autorem książki będzie można spotkać się już w środę, 1 lipca, o godz. 18.30 w PEN Clubie.

 

Spotkanie wokół książki „Katyń. Śladami polskich oficerów”

Środa, 1 lipca, godz. 18.30

PEN Club Krakowskie Przedmieście 87/89, Warszawa

 

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz