Dwa miasta, dwa brzegi. W 100. rocznicę połączenia Podgórza i Krakowa - wystawa


Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na wernisaż wystawy Dwa miasta, dwa brzegi. W 100. rocznicę połączenia Podgórza i Krakowa (1915-2015), który odbędzie się 3 lipca w budynku Dawnego Magistratu Podgórza przy Rynku Podgórskim 1 o godzinie 17:00. Wystawę będzie można oglądać od dnia 4 lipca do 27 grudnia w Domu Historii Podgórza przy ulicy Limanowskiego 13.

/ fot. inf. prasowa

/ fot. inf. prasowa

4 lipca 1915 roku na Trzecim moście, nazywanym też mostem Krakusa, miała miejsce podniosła uroczystość, która ostatecznie przypieczętowała połączenie dwóch miast: królewskiego wolnego miasta Podgórza i stołecznego królewskiego miasta Krakowa. Prezentowana wystawa jest poświęcona temu niezwykle ważnemu wydarzeniu, które zakończyło trwający kilkanaście lat proces powstawania Wielkiego Krakowa i otworzyło perspektywy dalszego rozwoju terytorialnego dla nowego organizmu miejskiego.

Organizatorzy ekspozycji sięgają kilka wieków wstecz, by zobrazować poprzez ikonografię (ryciny, obrazy, fotografie) i inne zabytki rozwój prawobrzeżnych terenów obecnego Krakowa, niegdyś należących do miasta Kazimierza, a od czasu pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku do austriackiej prowincji Galicja, w której to prawie 130 lat istniało miasto Podgórze. Wywołując przeszłość Podgórza twórcy wystawy zastanawiają się nad współczesną recepcją jego historii, która może pełniej powrócić i wzbogacić kulturowo przeżywanie dzisiejszego Krakowa.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz