Stary sprzęt wojskowy dla prywatnych muzeów


Premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew polecił Ministerstwom Kultury i Obrony opracowanie wytycznych w sprawie zakupu zużytego sprzętu wojskowego przez prywatne muzea. Jego służby prasowe poinformowały o tym 10 czerwca br.

ZIS-115, CC BY-SA 3.0

ZIS-115, CC BY-SA 3.0

Decyzja premiera była odpowiedzią na słowa Wadima Zadorożnego, założyciela i szefa prywatnego podmoskiewskiego Muzeum Techniki. Powiedział on, że rosyjskie prawodawstwo zakazuje sprzedawania muzeom wojskowym wyżej wymienionego sprzętu.

Pemier Miedwiediew popiera postulaty Zadorożnego. Na spotkaniu z przedstawicielami prywatnych muzeów, które odbyło się 10 czerwca br. w Moskwie, powiedział on, że jeśli prywatni rosyjscy przedsiębiorcy chcą nabywać zużyty sprzęt wojskowy, to należy dać im zielone światło. Swój pogląd opiera on na tym, że państwowe muzea na to nie stać.

Muzeum Techniki Wadima Zadorożnego znajduje się w miejscowości Archangielskoje (rejon krasnogorski, obwód moskiewski). Jego powierzchnia to 6 tysięcy metrów kwadratowych. Można w nim zobaczyć ponad tysiąc eksponatów. Wśród nich są m. in.: samochód ZIS - 115 (była to limuzyna Józefa Stalina) oraz bolidy Formuły - 1.

Źródło: Medvedev poruchil produmat’ peredachu staroj voennoj techniki muzeyam

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz