Obchody 71. rocznicy likwidacji KL Lublin


22 lipca mija 71. rocznica likwidacji KL Lublin. W obozie założonym przez Niemców na obrzeżach Lublina jesienią 1941 roku śmierć poniosło prawie 80 tysięcy ludzi. Ceremonia organizowana przez Państwowe Muzeum na Majdanku rozpocznie się o godzinie 13.00. Pół godziny później jej uczestnicy będą mieli okazję poznać historię KL Lublin.

/ for. inf. prasowa

Uroczystości na Majdanku rozpocząną się 22 lipca o godz. 13:00/ fot. inf. prasowa

O 13.30 odbędzie się bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji muzealnej. Tematem przewodnim oprowadzania będzie „Ewakuacja obozu oczami świadka Jerzego Kwiatkowskiego. Jerzy Kwiatkowski trafił na Majdanek 26 marca 1943 roku z więzienia na Pawiaku. 22 lipca 1944 roku ewakuowano go do KL Auschwitz, a następnie skierowano do Sachsenhausen. Swoje obozowe przeżycia opisał w wydanym po wojnie pamiętniku „485 dni na Majdanku.  Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy dokonać rezerwacji mailowej (centrum@majdanek.eu) bądź telefonicznej (81 710 28 33).

Ewakuacja więźniów obozu koncentracyjnego w Lublinie trwała od marca 1944 roku. W lipcu na Majdanku pozostawało jeszcze blisko tysiąc byłych żołnierzy Armii Czerwonej i półtora tysiąca chłopów z lubelskich wsi aresztowanych w ostatnich dniach czerwca 1944 roku. Ostateczna likwidacja obozu nastąpiła w godzinach popołudniowych 22 lipca. Około 800 osób wyprowadzono z Majdanka pod eskortą funkcjonariuszy SS i po kilkudniowym marszu załadowano w Ćmielowie do pociągu jadącego do Auschwitz. Następnego dnia rano, w niedzielę 23 lipca, z Majdanka wyszli niepilnowani przez nikogo chłopi. Wojska I Frontu Białoruskiego wkroczyły na teren obozu kilka godzin później, podczas trwających jeszcze walk o Lublin.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz