Celtycki grób ze szczątkami „mitycznych” stworzeń


Starożytne ludy często łączyły szczątki różnych stworzeń by uformować fantastyczne i zazwyczaj groteskowe bestie. Niektóre były uważane za potwory, inne zaś za doradców i strażników społeczności. W mitologiach Bliskiego Wschodu i kultur śródziemnomorskich na przykład znaleźć można informacje na temat centaurów, chimer, gryfów, harpii, minotaurów, satyrów i tym podobnych stworów, będących hybrydami różnych zwierząt a także ludzi. Jak wynika z niedawnych wykopalisk, wierzenia Celtów również zawierały tego typu elementy.

Przedstawienie harpii z około 1350 roku

Przedstawienie harpii z około 1350 roku

Jak donosi serwis Ancient Origins, w angielskim hrabstwie Dorset, położonym nad kanałem La Manche, archeolodzy odnaleźli celtycką wioskę zamieszkaną ok. I w. p.n.e. przed inwazją Imperium Rzymskiego. Osada liczyła od 150 do 200 domostw i należała prawdopodobnie do plemienia Durotriges. Członkowie tej pracowitej społeczności, zajmującej się, między innymi, garncarstwem, tkactwem i metalurgią, spędzali swój czas również na innych zajęciach. Na przykład „tworzeniu” nowych gatunków zwierząt.

Hybrydowe stworzenia znalezione na terenie wykopalisk to, na przykład, krowa, która została zapewne złożona w ofierze, a następnie pozbawiona kończyn, w których miejsce przytwierdzone zostały kończyny konia; owca z głową byka w zadzie; koń z przekręconymi krowimi rogami na głowie czy też krowia kończyna z końskim kopytem. Ponadto, archeolodzy odkopali również całego psa, a wokół niego trzy krowie żuchwy oraz pojedyncze głowy koni, krów oraz całe świnie oraz psy. Najciekawszym znaleziskiem były jednak szczątki młodej kobiety, najprawdopodobniej złożonej w ofierze przez poderżnięcie gardła, pochowanej na ściółce złożonej z kości bydła, koni, owiec i psów ułożonych tak, aby odzwierciedlać jej ciało – głowa ofiary spoczywała na czaszkach zwierząt, jej nogi na kościach kończyn zwierząt, itd.

Tego rodzaju odkrycia pozwalają badaczom lepiej zrozumieć wierzenia Celtów z epoki żelaza oraz ich społeczeństwo przed najazdem Rzymian. Naukowcy zamierzają porównać te znaleziska z okazami odkopanymi na kontynencie i wysnuć nowe wnioski na temat życia religijnego plemion celtyckich.

Źródło: Excavation reveals bizarre Celtic burial with hybrid-animal bone arrangements

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz