Na Islandii odkryto nową budowlę Wikingów


Naukowcy odkryli pozostałości nieznanej wcześniej budowli, pochodzącej z czasów Wikingów. Znajduje się ona niemal w centrum stolicy Islandii, Rejkiawiku.

Panorama Rejkiawiku, Andreas Tille CC BY-SA 3.0

Panorama Rejkiawiku, Andreas Tille CC BY-SA 3.0

Archeolodzy prowadzący prace badawcze na Islandii początkowo stawiali sobie za cel odnalezienie gospodarstwa rolnego datowanego na koniec osiemnastego wieku. Ku zaskoczeniu naukowców, w trakcie prowadzenia prac zamiast farmy pochodzącej z 1799 roku natrafili oni na pozostałości tak zwanego „długiego” domu charakterystycznego między innymi dla niektórych plemion islandzkich, wybudowanego w ósmym wieku.

W wywiadzie opublikowanym przez Iceland Monitor , Þorsteinn Bergsson stwierdził, iż nieoczekiwane odkrycie było ogromnym zaskoczeniem dla wszystkich biorących udział w pracach archeologicznych. Bergsson, dyrektor pozarządowej organizacji Mijnavernd zajmującej się ochroną cennych budowli dodał, że dokonane przez archeologów odkrycie pozwala na nowo spojrzeć na historię stolicy kraju.

Nie ma jednak szans na to, aby dokładniej ustalić, kto mógł zamieszkiwać odkrytą właśnie budowlę. Według Lísabet Guðmundsdóttir, członkini islandzkiego Instytutu Archeologii, źródła historyczne dotyczące tego obszaru wspominają jedynie o gospodarstwie pochodzącym z 1799 roku. Próżno jednak szukać informacji o tym, co znajdowało się w tym miejscu wcześniej.

Na miejscu prowadzenia wykopalisk znaleziono kilka cennych artefaktów. Wśród nich jest między innymi perła, srebrny pierścionek czy pozostałości narzędzi służących do tkania. Ciężko także ustalić kiedy dokładnie stworzono odkrytą budowlę. Zakłada się jednak, iż pierwsze osady na Islandii powstawały w latach 870-930.

Pokaźne rozmiary budowli (jej wysokość szacuje się na 20 metrów, a szerokość na 5,5 metra) mogą wskazywać, iż była ona zamieszkiwana przez osoby o wysokim statusie społecznym. Tylko majętne rodziny mogły pozwolić sobie na wybudowanie i utrzymanie tak potężnej konstrukcji. „Długie” domy były często dekorowane w różny sposób. Budowle tego typu stanowiły centrum życia społeczno-kulturalnego, służyły nie tylko ludziom, ale i zwierzętom.

Region otaczający Rejkiawik miał przez setki lat rolniczy charakter. Zmiany w jego charakterze nastąpiły wraz z nadejściem osiemnastego wieku i postępującą w tamtym czasie urbanizacją. Dzisiejsza stolica Islandii stała się wtedy centrum handlu wełną. Miasto zostało oficjalnie założone w 1786 roku.

Źródło: Ancient Viking Hut Uncovered in Iceland’s Capital

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz