„Spisek Tudorów” – C.W. Gortner - recenzja


Fascynująca powieść historyczna usytuowana za panowania Marii I Tudor. Brendan Prescott, sługa królewskiej siostry, księżniczki Elżbiety, ukrywający ogromną tajemnicę przed swoją panią zrobi wszystko, aby ocalić ją przed gniewem Marii. Podczas swojej służby odkrywa wielki spisek, mający na celu osadzenie na tronie młodziutkiej Elżbiety.

Gortner_SpisekTudorow_500pcxC.W. Gortner jest autorem wielu interesujących powieści historycznych. Do swojej pracy podchodzi niezwykle poważnie, odbywając liczne podróże do miejsc, które w swoich książkach opisuje, a także dogłębnie poznaje świat królewskich dworów. „Spisek Tudorów„ to kolejna z jego powieści, kontynuacja ”Sekretu Tudorów”, który opowiadał o losach Brendana, giermka Roberta Dudleya, ukochanego Elżbiety I. Nieświadomie bohater został wmieszany w intrygę, która miała na celu posadzenie na tronie Anglii Jane Grey i zdołał pomóc w odkryciu jej, a także we wtrąceniu winnych do Tower. Dowiaduje się także, że on sam jest bardziej wyjątkowy niż mu się wydawało, gdyż w jego żyłach płynie królewska krew…

Teraz, w roku 1553, Brendan mieszka ze swoją ukochaną Kate oraz księżniczką Elżbietą w Hatfield, kiedy Elżbieta zostaje wezwana na dwór swojej nowo koronowanej siostry Marii. Gdy okazuje się, że księżniczka nie jest tam bezpieczna, jej wierny sekretarz William Cecil przekazuje Brendanowi do wykonania zadanie, które ma na celu ochronienie Elżbiety przed skazaniem jej za zdradę. Przeciwnikiem córki Henryka VIII i Anny Boleyn staje się bowiem hiszpański ambasador, który za wszelką cenę chce zabezpieczyć sukcesję Marii, zanim ta wyjdzie za mąż za księcia Hiszpanii, Filipa. Niestety, ma podstawy, aby wzbudzić wątpliwości królowej Marii, gdyż istnieją dowody, które mogą pogrążyć księżniczkę Elżbietę.

Wielu głównych bohaterów książki, w tym Brendan Prescott, są postaciami fikcyjnymi. Lecz choć nie istnieli naprawdę, ich historie i losy są tak zgrabnie wplecione przez autora w prawdziwe historyczne wydarzenia, że momentami ciężko uwierzyć, że nie miały miejsca naprawdę. Czytelnik ma wrażenie, że są one ze sobą nierozerwalne, wierzy autorowi, a to jest największym sukcesem dla pisarza parającego się tzw. historical fiction.

 Gortner z lekkością i stylem kreuje i oddaje dworską rzeczywistość, a także charaktery prawdziwych postaci, takich jak odważna Elżbieta oraz pragnąca miłości Maria. Jednak to właśnie postacie wymyślone przez autora są najbardziej interesujące. Jedną z najbardziej magnetycznych bohaterek jest Sybilla Darrier – młoda i piękna kobieta, która wywiera ogromne wrażenie na Brendanie. Z łatwością zastawia na niego swoje sidła, ale nie zależy jej tylko na jego zainteresowaniu, gdyż sama posiada wielką tajemnicę i niezwykle ważne do wykonania zadanie.

„Spisek Tudorów” to lekka, ogromnie wciągająca czytelnika powieść o tematyce historycznej, która z pewnością zainteresuje wiele osób zafascynowanych dynastią Tudorów. Oczywiście, jak zawsze w przypadku tego typu książek, do historii w niej zawartej należy podejść z przymrużeniem oka, jednak nie ma wątpliwości, że lekkie pióro C.W. Gortnera przypadnie czytelnikom do gustu.

Plus/Minus

Na plus:

+ lekki styl autora

+ fascynująca i intrygująca treść

+ wartka akcja

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Spisek Tudorów

Autor: C.W. Gortner

Wydawnictwo: Znak

Liczba stron: 346

Cena: 39,90

Ocena recenzenta: 10/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz