Potomek Tudorów – C.W. Gortner – recenzja


Kolejne spotkanie z dzielnym Brendanem Prescottem, który zrobi wszystko, aby uchronić swoją nową królową Elżbietę I przed wszelkim niebezpieczeństwem. Tym razem dostaje zadanie powierzone mu bezpośrednio przez monarchinię. Poznaje sekret tak ogromny, że z łatwością mógłby zepchnąć Elżbietę z tronu, na którym nie zdążyła jeszcze poczuć się zbyt pewnie…

Gortner_PotomekTudorow_500pcxBrendan Prescott po zakończeniu ostatniej misji, która miała na celu uchronienie Elżbiety przed skazaniem na śmierć („Spisek Tudorów”), zmuszony jest uciekać za granicę przed wściekłym hiszpańskim ambasadorem, Renardem. Przygarnia go wkrótce słynny Francis Walsingham, od którego Brendan uczy się fachu szpiega.

Po niespełna pięciu latach rządów, katolicka królowa Maria I Tudor odchodzi z tego świata. Ze swoim mężem Filipem nie doczekała się żadnego potomka, więc tron przypada jej młodszej siostrze Elżbiecie. Anglia po raz kolejny przechodzi przemianę: protestanci nie muszą się więcej ukrywać, a katolicy nie widzą w Elżbiecie swojej królowej, choć nie zabroniła im jeszcze wyznawania starej wiary. Po objęciu tronu królowa wzywa do siebie Brendana, który z radością wraca z wygnania. Szybko przekonuje się jednak, że jego życie znowu się skomplikuje, gdyż Elżbieta ma dla niego misję specjalną, którą jest skłonna powierzyć wyłącznie jemu.

Brendan wyrusza na poszukiwania lady Parry, jednej z najwierniejszych sług Elżbiety, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Okazuje się jednak, że chodzi o coś znacznie więcej, a królowa ukrywa przed światem wielką tajemnicę, której strzeże od wielu lat. Sekret ten, gdyby wyszedł na jaw, mógłby z pewnością doprowadzić do zguby dynastię Tudorów…

C.W. Gortner jest niezwykle utalentowanym pisarzem specjalizującym się w tzw. historical fiction. Część bohaterów jego książki – wraz z głównym bohaterem – to postacie fikcyjne, jednak autor tak umiejętnie wplata je w prawdziwą historię panowania Elżbiety, że czytelnik wierzy, że w istocie takie wydarzenia mogłyby mieć miejsce naprawdę.

W bardzo interesujący sposób przedstawiona została postać królowej Elżbiety – młodziutka dziewczyna, która wciąż nie czuje się jeszcze pewnie na tronie, który odziedziczyła po siostrze, stara się robić dobrą minę do złej gry i odważnie staje twarzą w twarz z zagrożeniem, jakie na nią czyha. Dokładnie z taką właśnie postawą będzie kojarzona w kolejnych, długich latach swoich rządów i dzięki temu będzie w przyszłości nazywana Elżbietą Wielką, Glorianą.

Wartka akcja to z pewnością jeden z największych atutów książki – akcja toczy się w ciągu zaledwie kilku dni, co jest charakterystyczne dla wszystkich książek Gortnera z tej serii. Czytelnik nie jest zanudzony długością akcji, ani przytłoczony ogromem różnych informacji – styl autora jest prosty i lekki, powieść czyta się bardzo szybko, bo najzwyczajniej ciężko się od niej oderwać.

Plus/Minus

Na plus:

+ wartka akcja

+ lekki styl pisarza

Na minus:

- brak

Tytuł: Potomek Tudorów

Autor: C.W. Gortner

Wydawnictwo: Znak

Liczba stron: 314

Cena: 39,90

Ocena recenzenta: 10/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz