Portret Anny Boleyn


O Annie Boleyn można powiedzieć, że jest najsławniejszą z żon Henryka VIII. Poświęca jej się wiele publikacji zarówno naukowych jak i powieści. Z pewnością będzie fascynować kolejne pokolenia, które z chęcią odkryją nieznane fakty z jej życia. Jak jednak Anna wyglądała?

Prawdziwy wizerunek Anny Boleyn wciąż jest stawiany pod znakiem zapytania. Nie zachowały się portrety z jej czasów, więc możemy tylko domyślać się jak wyglądała i bazować na tym co stworzyli artyści w późniejszych wiekach. Temu właśnie poświęcony jest ten artykuł. Porównane zostaną różne obrazy ukazujące królową, aby zobaczyć jak artyści wyobrażali sobie Annę.

Nim jednak zostaną omówione obrazy warto przyjrzeć się odnalezionemu medalowi z wizerunkiem królowej. Dzięki rekonstrukcji otrzymaliśmy przybliżony wizerunek Anny, jednak na ile możemy być pewni, że jest on najbliższy prawdzie? Odpowiedzi na to pytanie pewnie jeszcze długo nie otrzymamy. Oglądając portrety Boleyn możemy zauważyć, że występują tam cechy podobne do wizerunku jaki mamy na medalu.

Poniższy portret jest chyba najbardziej znanym wizerunkiem Anny Boleyn. Ukazuje on królową z różą w ręku. Anna jest ubrana w ciemną suknię, a na szyi ma naszyjnik z literą B. Podobnie jak na medalu królowa ma pociągłą twarz i wysokie czoło.

Anneboleyn2 (1)

Pierwszy z poniższych rysunków jest autorstwa Hansa Holbeina Młodszego. Nie zachował się żaden portret Anny tego artysty, zatem pozostaje nam jedynie szkic. Pomiędzy szkicami widać już wyraźną różnicę przede wszystkim w rysach twarzy.

Kolejne portrety Boleyn odbiegają od pierwszego przedstawionego w tym artykule obrazu. Twarz jest zdecydowanie bardziej pociągła, a czoło jeszcze wyższe. Zwłaszcza drugie malowidło odbiera uroku królowej. Stwarza wrażenie podstarzałej kobiety. Ubiór nie wiele się różni, co widać na większości obrazów. Przypatrując się zamieszczonym wyżej szkicom widzimy, że na pierwszym sukienka jest podobna do tych z portretów. Drugi z kolei przedstawia Annę w sukni z wysokim kołnierzem.

Niezależnie od tego, który z portretów jest najbliższy wizerunkowi prawdziwej Anny Boleyn, możemy być pewni, że zachwycała ówczesnych sobie. Miała w sobie to coś co przyciągnęło do niej króla i sprawiło, że zmieniła historię Anglii.

Wykaz ilustracji:

  1. www.anne-boleyn.com
  2. www.elizabethan-portraits.com
  3. www.arthistorynews.com
  4. www.britannica.com
  5. www.arthistorynews.com
  6. www.elizabethan-portraits.com
  7. www.elizabethan-portraits.com

Więcej o historii Anglii przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz