Powstało Muzeum Obozu Jenieckiego „Stalag IB” i Historii Olsztynka


26 czerwca w Olsztynku (woj. Warmińsko - Mazurskie) otwarto Muzeum Obozu Jenieckiego IB i Historii Olsztynka. Dziś można podliczać jego pierwsze sukcesy! W uroczystości otwarcia brali udział przedstawiciele parlamentu oraz władz samorządowych. Nowa atrakcja wywołała duże zainteresowanie lokalnych mieszkańców.

Makieta Stalagu IB Hohenstein

Po prawie miesiącu placówkę odwiedziło ponad 2000 osób, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu. Do muzeum przybywają turyści z różnych stron Polski oraz jak wspomniano lokalna ludność. Sukces instytucji świadczy o jej sporym potencjale kulturalnym, edukacyjnym i promocyjnym w skali regionu. Jednak głównym zadaniem instytucji jest budowanie bazy danych dotyczących osób, które były więźniami obozu przez cały okres jego funkcjonowania.

W muzeum stworzono ekspozycję składającą się z nowoczesnego sprzętu elektronicznego. Zastosowano ekrany dotykowe, stoły interaktywne, projekcje realizowane w technice 3D oraz stanowiska wykorzystujące technologię typu „rzeczywistość rozszerzona”. Dzięki temu przedstawiono historię obozu jenieckiego Stalag IB Hohenstein i Olsztynka. Całość podzielono na dwie sale wystawowe - w pierwszej pokazano dzieje miasta od czasów wczesnego średniowiecza, kończąc na współczesności. Druga sala poświęcona została historii drugiemu co do wielkości w Prusach Wschodnich obozowi jenieckiemu, który funkcjonował w latach 1939 - 1945. Przez obóz przeszło blisko 400 tys. jeńców różnych narodowości.

Zapraszamy na stronę Muzeum: http://muzeum.olsztynek.pl/pl/

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz