Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów


2 sierpnia 1944 roku Niemcy rozpoczęli likwidację cygańskiego obozu rodzinnego w KL Auschwitz II - Birkenau (niem. Zigeunerlager). Był to najtragiczniejszy dzień w historii Romów.

W Birkenau w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 orku Niemcy zamordowali w komorach gazowych 2897 dzieci, kobiet i mężczyzn. Ogólnie wymordowano 20 tys. Romów (z 23 tys. deportowanych do Auschwitz z 14 krajów). Do chwili wyzwolenia obozu przeżyła zaledwie garstka Romów. Niemcy traktowali ludność romską podobnie jak Żydów - ich zdaniem nie byli godni życia.

Inicjatywa ustanowienia dnia pamięci o Zagładzie Romów powstała w 1996 roku na konferencji w Oświęcimiu (pomysłodawcami było Stowarzyszenie Romów w Polsce). Ówcześnie debatowali przedstawiciele romscy z 10 państw Europy i Stanów Zjednoczonych.

29 lipca 2011 roku Sejm RP uchwalił 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Honorowy patronat nad pierwszymi obchodami święta objął prezydent Polski Bronisław Komorowski.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz