Skarb pochodzący z XIV wieku znaleziony na terenie Norwich


Nieruchomość warta 70 milionów funtów na terenie rozbudowy w Norwich na terenie hrabstwa Nortfolk w Anglii dostarczyła bezcennych dzieł pochodzących z XIV wieku.

Elm Hill średniowieczna ulica Norwich, TourNorfolk, CC BY-SA 2.5

Elm Hill średniowieczna ulica Norwich, TourNorfolk, CC BY-SA 2.5

Na teren przeznaczony do wybudowania ponad 400 domów przez firmę Orbit Homes wkroczyli archeolodzy. Badacze pracujący od maja tego roku przy wydobywaniu skarbów na terenie St Anne Quarter, oprócz malowanego szkła, muszli ostryg oraz wyrobów ceramicznych odkopali również ludzkie szczątki. Jedną z najcenniejszych rzeczy, które znaleziono, była pozłacana srebrna zapinka do sukienki, którą datuje się na co najmniej 300 lat. Odkopano również pieczęć papieską sprzed 800 lat.

Max Barnes, kierownik projektu budowy firmy Orbit Homes, w rozmowie z prasą zwrócił uwagę na ogromne historyczne znaczenie znalezisk z ery anglosaskiej i zaangażowanie oraz entuzjazm całego zespołu.

Firma Orbit Homes ma zamiar przekazać znaleziska muzeom w Norfolk, dlatego też cały czas współpracuje z ośrodkiem Norwich Property Services (NPS) Archeology, jak relacjonuje Max Barnes.

Teren związany jest z historią pochodzących ze średniowiecza zakonników Augustianów, klasztoru, który jak podają kroniki przetrwał aż do XVI wieku. Następnie teren przejął książę hrabstwa Nortfolk, dzięki któremu istnieje zabytkowy już Howard House. Firma Orbit House ma w planach renowację budynku. W kościele znajdującym się na terenie rozbudowy znaleziono również grobowiec z dobrze zachowanymi szczątkami, którą są datowane na co najmniej XIV wiek. Zakon Augustianów był prawdopodobnie ostatnim z czterech zakonów założonych w Norwich, dzięki któremu miasto znacznie się rozwinęło. Nie wiadomo wiele na temat tożsamości pochowanej osoby, zagadkę tą będą starali się wyjaśnić badacze w miarę postępowania wykopalisk.

Prace wciąż trwają i zostaną ukończone przed otwarciem nowego terenu rozbudowy pomiędzy rzeką Wensum oraz King Street. Po tym jak archeolodzy zakończą prace na terenie, Orbit Homes ma w planach postawienie 437 nowych rezydencji.

Źródło: 14th Century Treasure Found at Norwich Development Site

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz