Głowa posągu Lenina zagości na wystawie w Berlinie


Posąg Włodzimierza Lenina, uznawany za zaginiony, został odkopany i zagości niedługo w Berlinie. Rick Minnich, filmowiec z Ameryki, jeszcze w latach 90 potrzebował zdjęć posągu do swojej produkcji opowiadającej o fotografie i jego fotoksiążce z ujęciami tegoż właśnie posągu rosyjskiego przywódcy. Nie okazało się to jednak takie proste.

Głowa Lenina - zdjęcie z zasobów Ricka Minnicha

Głowa Lenina - zdjęcie z zasobów Ricka Minnicha

Rich Minnich w jednym z wywiadów opowiada, jak obserwował burzenie posągu i jak starał się to udokumentować, decydując się wreszcie na odkopanie jednej z największych części – głowy Lenina.

Potężny liczący 19 metrów posąg został zburzony w 1991. Fragmenty zakopano w lesie w Berlinie Wschodnim. Jak twierdzi Minnich, sam fragment posągu z głową Lenina ma „dwa metry średnicy oraz waży trzy i pół tony„ oraz jest ”wykonany z ukraińskiego granitu”.

Mimo iż powód, dla którego pozbyto się posągu, nie jest do końca znany, Minnich mówi o zmianach jakie dokonały się po upadku muru berlińskiego i tym, że chciano zapomnieć o symbolach Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Opowiada również o tym, jak niektórzy twierdzili, iż to sami obywatele zburzyli posąg. Co więcej, zdaniem filmowca, sam rząd tłumaczył zakopanie posągu jako zabieg konserwacyjny pomnika.

Minnich był zdeterminowany by odnaleźć zakopany posąg w czym pomógł mu kolega z Niemiec, fotograf, któremu udało się uchwycić chwile z pierwszej rozbiórki. Dwa dni później, Minnich wraz z pozostałymi członkami pięcioosobowej ekipy zdołali odszukać głowę posągu. Tym właśnie sposobem filmowiec zdobył potrzebny materiał, po czym z powrotem zakopał fragment posągu.

Po latach, Rick Minnich dowiedział się, że jedna z berlińskich gazet ogłosiła iż zamierza odszukać posąg na wystawę. Pomimo iż władze podawały informację o zaginięciu posągu, Minnich pomógł w odnalezieniu zguby w towarzystwie dziennikarza.

Fragment posągu z głową Lenina znajdzie się na wystawie w Cytadeli Spandau. Zdaniem filmowca, pomimo politycznego charakteru pomnika, osoba którą przedstawia nie jest adorowana. Posąg natomiast umieszczony zostanie na boku głowy, co ma symbolizować uśpiony socjalizm.

Źródło: Berlin’s buried Lenin head unearthed for new exhibition

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz