Dzień otwarty na budowie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku


1 września 2015 r. Muzeum II Wojny Światowej organizuje dzień otwarty na terenie budowy swojej siedziby przy ul. Wałowej. Odwiedzający będą mogli zobaczyć stan zaawansowania prac, obejrzeć najciekawsze eksponaty z kolekcji Muzeum oraz film o wystawie stałej z udziałem Mai Ostaszewskiej, który tego dnia będzie miał premierę.

MIIWS_dzien_otwarty_baner_internet_

/ fot. inf. prasowa

Zwiedzanie odbędzie się z przewodnikiem, który opowie o inwestycji i zastosowanych technologiach na poszczególnych etapach budowy. Uczestnicy będą mieli możliwość zejścia do sal przyszłej wystawy stałej, obejrzenia filmu opowiadającego o misji instytucji oraz o tym, co będzie można zobaczyć na przyszłej ekspozycji. Zaprezentowane zostaną wybrane eksponaty z kolekcji Muzeum, w tym zamontowane już w przestrzeni wystawienniczej obiekty „wielkogabarytowe: czołg Sherman Firefly oraz niemiecki wagon kolejowy wykorzystywany do przewozu deportowanych, więźniów, robotników przymusowych i ofiar Holokaustu.

- Podczas dnia otwartego wszyscy zainteresowani będą mogli zobaczyć na własne oczy postępy budowy, zdać sobie sprawę z ogromu tego przedsięwzięcia, a także obejrzeć sale, w których już niedługo znajdzie się wystawa Muzeum, a nawet  niektóre  z jej eksponatów – mówi prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum - Od października 2014 r. na placu budowy pracuje Generalny Wykonawca.  Prace idą pełną parą, zgodnie z harmonogramem. Wykonawca ma 21 miesięcy na ukończenie budowy, a więc powinien zakończyć prace latem 2016 r. Montaż wystawy głównej rozpocznie się wiosną 2016 r. i  potrwa do jesieni tego roku.

Organizatorzy zapraszają do zwiedzania terenu budowy 1 września w godz. 13.00 – 19.00. Uczestnictwo będzie możliwe tylko po wcześniejszej rejestracji na wybraną godzinę w systemie internetowym na stronie Muzeum (www.muzeum1939.pl).

13.08.2015 Gdańsk. Budowa Muzeum II Wojny Światowej.  Fot. Roman Jocher

Muzeum II Wojny Światowej pierwsi odwiedzający będą mogli zobaczyć na jesieni przyszłego roku /fot. Roman Jocher

Projekt przyszłej siedziby został wyłoniony w międzynarodowym konkursie, który wygrało gdyńskie studio architektoniczne „Kwadrat. Prace budowlane rozpoczęto w lipcu 2012 r. Pierwszy etap inwestycji polegał na realizacji tzw. „suchego wykopu, który jest fundamentem i najniższym poziomem gmachu muzealnego. Drugi etap to kompleksowa budowa budynku wraz z instalacjami, wykończeniem i wyposażeniem, wykonywana przez konsorcjum Warbud-Hochtief. Główny zakres prac obejmuje wykonawstwo 6 kondygnacji podziemnych, gdzie znajdować się będzie wystawa stała oraz 8 kondygnacji naziemnych.

Część naziemna będzie miała kształt pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta i wysokości ok. 40 m w najwyższym punkcie. Znajdą się tam m.in. biblioteka, sale dydaktyczne i konferencyjne, a na najwyższym poziomie kawiarnia i restauracja z widokiem na panoramę Gdańska.

Na wystawę stałą przeznaczono około 5 tys. m2, co uczyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. W nowoczesny sposób ma ona prezentować II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki, jak i przede wszystkim — przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja ma przedstawiać polskie doświadczenie wojny, wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy. Została ona zaprojektowana przez belgijską pracownię Tempora, a jej część multimedialną przygotowuje krakowska firma Nolabel. Przetarg na wykonanie wystawy wygrała firma Qumak S. A.

Poza wystawą stałą w Muzeum znajdzie się także tysiąc metrów powierzchni na wystawy czasowe. Oprócz funkcji wystawienniczych Muzeum będzie pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz