Państwo Islamskie wysadziło w powietrze świątynię w Palmirze


Islamscy radykaliści zniszczyli świątynię Baal-Shamin, jedną z najcenniejszych pereł starożytnej architektury, znajdującą się w kompleksie antycznych ruin miasta Palmira, leżącego w centralnej części Syrii. Według agencji AP, informacja o zniszczeniu świątyni została w poniedziałek podana przez członków syryjskiej opozycji.

Świątynia Baal-Shamin - fotografia przed zniszczeniem, Bernard Gagnon, CC BY-SA 3.0

Świątynia Baal-Shamin - fotografia przed zniszczeniem, Bernard Gagnon, CC BY-SA 3.0

Według syryjskiej organizacji SOHR zajmującej się ochroną praw człowieka, która ma swą siedzibę w Londynie, świątynia została wysadzona w powietrze już przed miesiącem. Usáma Chatib, aktywista z Turcji twierdzi jednak, że Baal-Shamin zburzono w poniedziałek.

Oba źródła powołują się na świadectwa ludzi, którzy zostali w Palmirze. Według nich islamiści zniszczyli także słynną antyczną perystazę. Warto przymieć, iż jeszcze w maju Państwo islamskie obiecywało oszczędzić zabytkowe budowle w Palmirze.

Świątynia w przeszłości także ucierpiała w wyniku walk między wojskiem a opozycją. Uszkodzenie budowli przed dwiema laty spowodowało, iż znalazła się ona na liście zagrożonych zabytków UNESCO.

We wtorek radykaliści zamordowali na placu przed muzeum osiemdziesięciodwuletniego syryjskiego archeologa, Chalida Asada, który przez wiele lat opiekował się zabytkami.

W piątek islamiści zniszczyli buldożerami założony tysiąc pięćset lat temu chrześcijański klasztor Mar Elian położony w mieście Karajtín. Według UNESCO zniszczenie grozi prawie wszystkim zabytkom na terenie Syrii.

Islamiści zdobyli Palmirę w maju. Po przejęciu kontroli nad miastem zaminowali obszar, na którym znajdują się antyczne zabytki. Do tej pory zniszczyli na tamtym terenie kilka islamskich świątyń, ponieważ według nich miały tam miejsce „pogańskie” praktyki.

Źródła: Islámský stát vyhodil do vzduchu starověký chrám v Palmýře; ISIS Blows Up Ancient Temple at Syria’s Palmyra Ruins

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz