Denary z XI w. znalezione w mieszkaniu w Puławach


Monety pochodzące z XI wieku zabezpieczyli policjanci w mieszkaniu 31-latka z Puław. Policja ustala okoliczności w jakich znalazły się one w jego posiadaniu.

/fot.lubelska.policja.gov.pl

Pod koniec sierpnia pułąwskiej policji udało się odnależć skarb z XI w. Do dziś nie ustalono, jak monety znalazły się w posiadaniu 31-letniego mężczyzny/ fot.lubelska.policja.gov.pl

Mężczyzna od dłuższego czasu próbował wycenić posiadany skarb, aby później go odsprzedać. W ten sposób na jego ślad wpadła puławska policja. Wszystkie przedmioty będące zabytkami archeologicznymi odkrytymi, przypadkowo odnalezionymi albo pozyskanymi w wyniku badań archeologicznych stanowią własność Skarbu Państwa.

Zabezpieczono 13 srebrnych i niezwykle rzadkich monet pochodzących z XI wieku - 12 denarów datowanych na lata 1070-1138 z wizerunkami Bolesława Śmiałego i Bolesława Krzywoustego oraz jeden Brakteat (srebrna moneta bita w Europie środkowej od XII w., wybita w przeciwieństwie do wcześniej emitowanych denarów tylko jednostronnie z bardzo cienkiej blaszki).

Według Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków są to srebrne monety pochodzące najprawdopodobniej ze skarbu odkrytego w 1932 roku w Karczmiskach. Niemal wszystkie odkryte wówczas monety (4500 sztuk) trafiły do Zbiorów Sztuki na Zamku w Warszawie. Policja ustala okoliczności, w jakich znalazły się one w posiadaniu Puławianina.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz