Zaginiony brewiarz z XV w. zwrócony Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu


Iluminowany rękopiśmienny brewiarz z 1415 roku trafił wczoraj do Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. To kolejny przykład odzyskania cennych obiektów zaginionych podczas II wojny światowej.

Zaginiony średniowieczny brewiarz wrócił do Wrocławia/ fot. http://www.mkidn.gov.pl/

Zaginiony średniowieczny brewiarz wrócił do Wrocławia/ fot. http://www.mkidn.gov.pl/

Przed wybuchem wojny brewiarz – nazywany „Breviarium Wratislaviense„ lub ”Liber viaticus” - znajdował się w zbiorach Biblioteki Miejskiej we Wrocławiu. W 1943 r. zniknął wraz z innymi rękopisami, wywiezionymi przez Niemców z Wrocławia do pałacu w Ramfeld (dziś Ramułtowice). Do 2009 r. uważany był za zaginiony, jednakże w lipcu 2009 r. pojawił się w ofercie aukcyjnej krakowskiego antykwariatu Rara Avis. Jego ówczesna właścicielka uznała prawo własności biblioteki i postanowiła przekazać cenny zabytek.

Kodeks składa się z 424 kart, posiada oryginalną skórzaną oprawę z początku XVI w. Wykonany został na zamówienie Marcina z Oławy, przez Jana z Połańca. W łacińskim tekście umieszczonych zostało 17 dekoracyjnych inicjałów ozdobionych złotem i wielobarwnymi miniaturami.

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz