Chrześcijańska krypta odnaleziona w okolicach bułgarskiej twierdzy Zaldapa


Mapa regionu Dobruja, gdzie znaleziono kryptę/ fot. Spiridon Ion Cepleanu, CC BY-SA 3.0

Mapa regionu Dobruja, gdzie znaleziono kryptę/ fot. Spiridon Ion Cepleanu, CC BY-SA 3.0

Wczesnochrześcijańska krypta, jedna z największych na Bałkanach, została odkryta przez archeologów na miejscu bazyliki odnalezionej w 2014 r. Znajduje się nieopodal fortecy Zaldapa w pobliżu wioski Krushari w północno-wschodniej Bułgarii.

Jak mówią odkrywcy, wymiary miejsca pochówku są największe wśród odnalezionych do tej pory nie tylko w Bułgarii, ale również na całym półwyspie Bałkańskim. Osiągają niemal 4 metry długości, 2,5 metra szerokości i 2,5 metra wysokości. Wejście do krypty zostało zagrodzone kamiennymi płytami, których stan wskazuje na to, że około X w. ktoś próbował dostać się do środka.

Z tego co ustalono wynika, że krypta pochodzi z V w. i prawdopodobnie jest ostatnim miejscem pochówku przynajmniej jednego męczennika. We wspomnianym okresie praktykowane było budowanie bazylik na szczycie grobów męczenników. Ekipa badawcza ma nadzieję odnaleźć inskrypcję dotyczącą pochowanego. Dyrektor Regionalnego Muzeum Historycznego w Dobrich Kostadin Kostadinov uważa odkrycie za niezwykłe i zauważa:  „Wciąż nie wiemy dokładnie co jest w krypcie, ponieważ wykopaliska nie zostały jeszcze ukończone.”

Jak szacują naukowcy, wioska została odkryta przez plemiona trackie około VIII w. p.n.e. Jej obszar powiększył się dzięki ekspansji romańskiej do Tracji. Przez krótki okres była to siedziba episkopatu i centrum największego powstania przeciwko cesarzowi Justynianowi I Wielkiemu.

W późniejszym czasie wioska powiększyła się, a na jej terenie powstała Zaldapa, największe późnoromańskie i bizantyjskie miasto-twierdza w regionie Dobruja. Forteca została prawdopodobnie wybudowana w późniejszych latach IV w. n.e. Miasto było gęsto zaludnione i zajmowało obszar 35 hektarów. Obecnie rejon funkcjonuje wśród ludności bułgarskiej pod wieloma nazwami, a nazwa „Zaldapa” oznacza żółtą lub zimną wodę. Starożytna twierdza  otoczona jest 32 wieżami i posiada 5 bram. Pierwsze badania nad jej pochodzeniem i znaczeniem rozpoczęto w latach 1906-1910. Wykopaliska, na które przeznaczono już prawie 30 tys. euro, od dwóch lat są kontynuowane.

Źródła: The Sophia Globe, Bulgaria Trust & Invest Network, Archeology in Bulgaria

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz