Jubileusz 50 lat pracy twórczej Andrzeja Perepeczki


Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Wydawnictwo Oskar i Fundacja Bowke wspólnie świętowali wyjątkowy jubileusz.

Spotkanie poświęcone było jubileuszowi 50 lat pracy twórczej Andrzeja Perepeczki, oraz promocją książki „Burza nad Atlantykiem”. Odbyło się ono 8 września 2015 roku o godzinie 17 w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku przy Placu Obrońców Poczty Polskiej 1 - 2.

Andrzej Perepeczko
gdańszczanin o lwowskich korzeniach, marynarz, profesor Akademii Morskiej w Gdyni, historyk, literat. Na statkach przemierzył Afrykę, obie Ameryki i Azję. Jest autorem wielu książek, m.in.: Bój o Atlantyk, O panowanie na Morzu Śródziemnym, Morze Śródziemne w ogniu. W 2008 roku ukazał się wywiad-rzeka z nim – Serwus, panie chief!.

„Burzy nad Atlantykiem Tom. 2”
 Andrzej Perepeczko i ks. Wawrzyniec Markowski zabierają nas w militarno-morską podróż od czerwca 1940 roku do maja 1941 roku. Walka o panowanie na wodzie rozpoczęła się wówczas na dobre, a utrzymanie szlaków komunikacyjnych stało się kluczowe dla aliantów i państw osi. „Burza nad Atlantykiem. Tom 2„ przybliża wydarzenia, które po latach znalazły się w cieniu lądowych i powietrznych epizodów II wojny światowej. Ewakuacja sprzymierzonych spod plaż Dunkierki, szczyt potęgi U-bootów i jej zmierzch czy początek rajdu pancernika ”Bismarck” - to tylko niektóre z historii, jakie czytelnik znajdzie w książce. Opisuje ona zwrotny etap kampanii, w którym marynarka Rzeszy zaczęła coraz wyraźniej przegrywać starcie z Royal Navy. Jak stwierdza ks. Markowski, „wojna zaczęła się dla Niemców o 5-6 lat za wcześnie [...] postawili więc na wojnę krążowniczą i nieograniczoną wojnę podwodną”. Do połowy 1940 roku taktyka ta sprawdzała się doskonale, ale inwazja na Norwegię poważnie nadwyrężyła siły Kriegsmarine... Wartościowym uzupełnieniem publikacji są wspomnienia i relacje bezpośrednich uczestników opisywanych wydarzeń: polityków, dowódców i marynarzy.

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz