„Dramat Europy. Wojna trzydziestoletnia (1618-1648) a kraje Korony Czeskiej” – R. Fukala - recenzja


„Dramat Europy. Wojna trzydziestoletnia (1618-1648) a kraje Korony Czeskiej” to monografia wybitnego czeskiego historyka Radka Fukali. Autor w bardzo przystępny sposób opowiedział z pozoru znany wszystkim temat.

dramat-europyDefenestracja praska w swoim założeniu nie zapowiadała tak wielkiego konfliktu, z jakim musiano się zmierzyć w XVII wieku. Jest to wciąż temat, na który można wiele napisać. Radek Fukala zestawił przebieg wydarzeń całego konfliktu z tym co działo się w Koronie Czeskiej. Autor nie skupił się wyłącznie na działaniach wojennych. Wpleciono tutaj kwestie gospodarcze oraz społeczne. Wiele wątków omawianych jest z perspektywy konkretnych osób, co nie jest aż tak często spotykane w tego typu pracach.

Na ponad 350 stronach podzielonych na pięć części autor przedstawił jeden z największych konfliktów epoki nowożytnej. Na polskim rynku brakuje monografii poświęconej dokładnie wojnie trzydziestoletniej. Oczywiście opisanie w jednej książce szczegółowo wszystkich zdarzeń jest niemożliwe, jednak Radek Fukala zamieścił w swojej pracy wiele nieznanych faktów. Czytając tę publikację musimy jednak pamiętać, że jest ona adresowana do czeskiego czytelnika, stąd też pojawiają się odniesienia do nowych prac wydanych jedynie na terenie Czech. Dużo miejsca poświęcono również roli Śląska, co zwłaszcza może być ciekawe dla polskiego czytelnika.

Praca ma wiele zalet. Warto zwrócić uwagę na zamieszczoną na końcu chronologię. Jest ona dość obszerna i z pewnością pomoże podsumować najważniejsze informacje. Ciekawa jest również bibliografia i liczne wykorzystanie zarówno źródeł jak i opracowań. Publikacja została opatrzona w wiele ilustracji. Są one czarno-białe, jednak ich jakość jest bardzo dobra, co świetnie komponuje się w treścią.

Minusem publikacji jest miękka okładka. W przypadku tej książki sprawdziłaby się twarda oprawa. O ile nie trzeba stron mocno odginać, aby móc swobodnie czytać, o tyle przy zamknięciu okładka odstaje.

„Dramat Europy” to praca da wszystkich zainteresowanych wojną trzydziestoletnią, a także tych, którzy chcieliby przeczytać historię opowiedzianą w nieco inny sposób. Autor nie przedstawia jedynie suchych faktów. Pozwala wczuć się czytelnikowi w sytuację, jak i poszczególnych bohaterów. Jest to książka naukowa, a czyta się ją jak świetną powieść.

Plus/Minus

Na plus:

+ przystępny język

+ ilustracje bardzo dobrej jakości

+ sposób przedstawienia tematu

+ tablica chronologiczna

Na minus:

- miękka okładka

Tytuł: Dramat Europy. Wojna trzydziestoletnia (1618-1648) a kraje Korony Czeskiej

Autor: Radek Fukala

Wydawca: Wydawnictwo Atut

Rok wydania: 2015

ISBN: 978-83-7977-049-6

Liczba stron: 460

Oprawa: miękka

Cena: 48 zł

Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz