Bawaria przekazała Polsce prawa autorskie do melodii „Czerwone maki na Monte Cassino”


Czerwone maki na Monte Cassino to dla Polaków jeden z najważniejszych utworów w historii. Do niedawna stanowił jednak własność rządu bawarskiego.

W ostatni poniedziałek w Monachium zostało zawarte porozumienie o przeniesieniu praw autorskich do melodii. Utwór znalazł się w rękach Bawarczyków po śmierci Veroniki Schütz, wdowy po jego kompozytorze, Alfredzie Schützu. W związku z tym, że zmarła nie miała żadnych spadkobierców, a ostatnim miejscem jej zamieszkania była Bawaria, zgodnie z niemieckim prawem land stał się właścicielem praw do melodii.

Porozumienie ze strony polskiej podpisał podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Artur Nowak-Far, ze strony bawarskiej zaś sekretarz stanu w tamtejszym Ministerstwie Finansów – Albert Füracker. Podpisując dokument Füracker przypomniał, że piosenka upamiętnia jedną z najdłuższych i najbardziej krwawych bitew II wojny światowej i zaznaczył, że przekazanie praw do melodii państwu polskiemu było wręcz moralnym obowiązkiem rządu bawarskiego.

W trakcie uroczystości przemówienie wygłosił także Nowak-Far. Wspomniał w nim, że piosenka ma duże emocjonalne oraz historyczne znaczenie dla Polaków. Zaznaczył też, że przekazanie praw autorskich przez rząd bawarski jest: „znakiem dobrej woli i głębokiej przyjaźni”. Ze strony polskiej w spotkaniu uczestniczył także konsul generalny w Monachium, Andrzej Osiek.

Alfred Schütz skomponował melodię do słów Feliksa Konarskiego w nocy z 17 na 18 maja 1944 r., zaledwie kilka godzin przed szturmem Polaków na Monte Cassino. Po wojnie osiadł w Brazylii. Do Europy powrócił w 1961 r. Aż do swojej śmierci w 1999 r. mieszkał w Monachium.

Źródło: Bayern.de

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz