Maria, królowa Szkotów uniewinniona 428 lat po swojej śmierci


Szkocka królowa i pretendentka do tronu Anglii, Maria I Stuart, przez znaczną część swojego życia oskarżona była o maczanie palców w śmierci swojego drugiego małżonka, lorda Darnleya. Specjalnie zwołany panel badaczy szkockiej akademii nauk, The Royal Society of Edinburgh, uznał ją właśnie za niewinną zarzucanej jej zbrodni.

200px-Mary_Queen_of_Scots_in_captivity

Maria, królowa Szkotów

Maria Stuart poślubiła Henryka Stuarta, lorda Darnleya w lipcu 1565 r. Choć na początku była zauroczona tym młodym i przystojnym katolikiem, a małżeństwem z nim ryzykowała gniew swych poddanych wyznających protestantyzm oraz swej kuzynki Elżbiety I, ich związek szybko zaczął się psuć. Darnley stał się arogancki i pragnął zagarnąć dla siebie jak najwięcej władzy. Uczucia między tym dwojgiem szybko wygasły, a u boku Marii zaczął pojawiać się nowy mężczyzna, hrabia Bothwell, który miał zostać trzecim mężem królowej - do tej pory historycy spierają się, czy Maria została do tego małżeństwa przymuszona gwałtem, czy też darzyła Bothwella uczuciem.

To właśnie Bothwella wraz z Marią szybko oskarżono o zamach na życie Darnleya. Potężna eksplozja zniszczyła dom, w którym znajdował się królewski małżonek, a jego samego zaprowadziła do grobu. Kiedy wkrótce miało dojść do buntu szkockich lordów, a Maria zmuszona była uciekać z kraju i szukać schronienia u swej kuzynki Elżbiety I, sprawy przybrały niespodziewany obrót. Elżbieta obawiając się młodszej pretendentki do tronu, postanowiła ją uwięzić. W owym więzieniu Maria Stuart spędziła resztę swojego życia, wciąż oskarżana o czyn, którego, jak dziś się okazuje, wcale nie popełniła.

Historycy, naukowcy, patolodzy oraz eksperci od materiałów wybuchowych, którzy zebrali się w tym tygodniu w The Royal Society w Edynburgu, na podstawie współczesnych metod śledczych zgodnie uznali, że Maria I Stuart nie była zamieszana w śmierć swojego drugiego małżonka. Kluczowy był tu rysunek, przedstawiający miejsce śmierci Darnleya wraz ze skutkami wybuchu, który powstał na podstawie oryginalnych szkiców.

Chociaż minęły stulecia, imię Marii wreszcie zostało oczyszczone. Królowa, która straciła swoje życie na szafocie, oskarżona o zdradę i próby strącenia z tronu Elżbiety I, nie będzie już powszechnie uznawana za zdradziecką żonę, która była zdolna do zamordowania swojego własnego męża, aby poślubić kogoś innego.

Źródła: Daily Mail

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz