„Zabić Pattona” – B. O’Reilly, M. Dugard – recenzja


Generał George S. Patton był zdecydowanie jednym z najbardziej odważnych i błyskotliwych dowódców ostatniej wojny światowej i zdecydowanie najlepszym oficerem alianckim. Urodzony żołnierz zginął w tajemniczych okolicznościach kilka miesięcy po zakończeniu wojny.

coverbigKsiążka dziennikarza Billa O’Reilly i historyka Martina Dougarda rzeczowo opisuje ostatnie kilkanaście miesięcy życia George’a Pattona i gwałtowne przeobrażenia świata, w którym przyszło mu żyć. Akcja podąża nie tylko śladami wielkiego generała, ale także wszystkich osób, jakie miały bezpośredni i pośredni wpływ na losy jego i powojennej rzeczywistości. W dwudziestu ośmiu rozdziałach autorzy prowadzą czytelnika od zaciętej rywalizacji Pattona i Montgomery’ego, po pogrzeb tego pierwszego.

Jak wspomniano, rozdziały opowiadają nie tylko o Pattonie. Bohaterami wielu z nich są jego żołnierze i oficerowie, polityczni i wojskowi zwierzchnicy, przywódcy państw i szpiedzy, tacy jak: F.D. Roosevelt, J. Stalin, A. Hitler, W.S. Churchill, D. Eisenhower, W. Donovan i inni. Wzajemne powiązania między tymi osobami tworzą rzeczywistość lat drugiej wojny światowej i tło życia i walk generała. Trzeba jednak przyznać, że niektóre z rozdziałów poświęconych walecznemu oficerowi są bądź zbyt długie, bądź dodane jakby na siłę, nie pomagając czytelnikowi lepiej zrozumieć świata ani działań pierwszego czołgisty Ameryki.

Autorzy, co ciekawe, mało miejsca poświęcają tajemniczym okolicznościom śmierci Pattona. Ich uwagę zajmują raczej jej przyczyny, których upatrują przede wszystkim w nieokiełznanym i niepokornym charakterze oraz w sposobie bycia oficera. Opinie środowiska i rządzących światem dotyczące nastawienia, wypowiedzi i porywczości generała miały być powodem, dla którego z jednej strony Ameryka musiała pozbyć się zbyt szczerego w powojennym świecie człowieka, a z drugiej Sowieci usilnie starali się pozbyć nienawidzącego ich słynnego dowódcy.

Ostatnią wartą wspomnienia rzeczą dotyczącą książki jest jej język. Z jednej strony jest on płynny, ciekawy i nie nudzi, a z drugiej pełno jest zbyt „wielkich”, często niepotrzebnych przymiotników, mających, jak sądzę, budować atmosferę, a będących raczej śmiesznymi. Przyczyn tego upatruję w tym, że Bill O’Reilly jest znanym dziennikarzem słynnej z szukania sensacji telewizji Fox News.

Pomimo tego, uważam „Zabić Pattona” za pozycję wartą przeczytania. Szeroko i profesjonalnie pokazuje temat życia i walki George’a Pattona i świata, w którym żył. Jest to świetna biografia napisana lekko, przyjemnie i ze znawstwem.

Plus/Minus

Na plus:

+ Płynna narracja

+ Szerokie spojrzenie na Europę okresu II wojny światowej

Na minus:

- Treść nie odpowiada w pełni tytułowi

- Kilka rozdziałów wydaje się być niepotrzebnych

Tytuł: Zabić Pattona. Niezwykła śmierć najzuchwalszego generała drugiej wojny światowej
Autor: Bill O’Reilly, Martin Dugard
Wydanie: 2015
Wydawca: Rebis
ISBN: 978-83-7818-734-9
Stron: 387
Oprawa: twarda
Cena: 47,90
Ocena recenzenta: 8,5/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz