MSZ wzywa rosyjskiego ambasadora. Jego słowa to „podważanie prawdy i zakłamana interpretacja”


Trwa polsko-rosyjski dyplomatyczny spór o historię. W programie TVN 24 „Czarno na Białym” ambasador Rosji powiedział, że Polska była odpowiedzialna za II wojnę światową,a wkroczenie Armii Czerwonej do Polski nie było agresją. MSZ zareagował wydając oświadczenie i wzywając na poniedziałek rosyjskiego przedstawiciela.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych / fot. Lukas Plewnia, CC-BY-SA 2.0

Ministerstwo Spraw Zagranicznych / fot. Lukas Plewnia, CC-BY-SA 2.0

W swoim oświadczeniu MSZ podało, iż ze zdziwieniem i niepokojem przyjęliśmy przedstawione w programie telewizyjnym poglądy Ambasadora FR w Warszawie Pana Siergieja Andriejewa o przyczynach wybuchu II wojny światowej oraz próby usprawiedliwienia stalinowskich represji wobec Polaków, którzy walczyli o niepodległość swego kraju.

Ministerstwo zarzuciło także ambasadorowi podważanie prawy historycznej i kłamliwą interpretację, która nawiązuje do czasów stalinowskich. Przypomniało jednocześnie, że Polska została zaatakowano zarówno przez Niemcy, jak i ZSRR, czego dowodem jest m.in. pakt Ribbentrop-Mołotow oraz defilada zwycięstwa” Wehrmachtu i Armii Czerwonej w Brześciu nad Bugiem 22 września 1939 r.

Ponadto MSZ stanowczo zaprotestował przeciwko słowom ambasadora relatywizujących i usprawiedliwiających antypolskie działania sowieckich „wyzwolicieli” wyrażające się w aresztach, wywózkach i egzekucjach Polaków. Uznając to za brak poszanowania wobec pamięci ofiar zbrodni NKWD, wykonanych na rozkaz władz ZSRR.

W oświadczeniu podkreślono, że tego typu wypowiedzi są szkodliwe dla dla stosunków polsko-rosyjskich i podważają dorobek pracy wspólnej instytucji, jaką jest Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych - rolą Ambasadora jest szukanie porozumienia, budowanie zaufania i poprawa stosunków z krajem akredytacji. Z niepokojem i ubolewaniem stwierdzamy, że słowa Ambasadora FR temu nie służą - zakończono.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz