„Faras 50 lat później” - zaproszenie na wykład dr S. Jakobielskiego


Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na spotkanie z dr Stefanem Jakobielskim, który w najbliższą środę (21.10) o godz. 14:00 wygłosi wykład „Faras 50 lat później”. Spotkanie odbędzie się w w sali wykładowej w siedzibie głównej Muzeum przy ul. Mariackiej 25/26.

Jakobielski Faras_wykladW latach 1961-1964 polscy archeolodzy uczestniczyli pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego w międzynarodowej akcji ratowania pozostałości dawnych kultur Doliny Nilu. Dzięki ich pracom prowadzonym na terenie starożytnego ośrodka miejskiego Faras, już w czasie pierwszej kampanii, odkryto ruiny kościoła z VIII wieku. Jego ściany były pokryte wspaniałymi malowidłami o tematyce religijnej.

Kilkadziesiąt przedstawień malarskich z VIII–XIV wieku, a także wiele innych dzieł z Faras, oglądać dziś można w Muzeum Narodowym w Warszawie. Galeria Faras nagrodzona została Sybillą Grand Prix 2014, Sybillą 2014 w kategorii „Wystawy historyczne i archeologiczne” oraz nagrodą MUSE Awards przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Muzeów (American Alliance of Museums).

Dr Stefan Jakobielski jest nubiologiem. Był współpracownikiem prof. Kazimierza Michałowskiego na misji w Faras i jego następcą na wykopaliskach w Starej Dongoli.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz