Darmowy listopad na Wawelu. Zobacz bezpłatnie królewskie komnaty i Damę z gronostajem


W listopadzie 2015 r. dla zwiedzających udostępnione będą bezpłatnie następujące wystawy: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Wawel Zaginiony, PRAEMIANDO INCITAT. Order Świętego Stanisława, Dama z gronostajem.

Nowa trasa turystyczna na Wawelu

Zamek na Wawelu / fot. Wojtek Duch

Należy pobrać w kasie bilet bezpłatny, który upoważnia jedną osobę do wstępu na wybrany pakiet wystaw:

  • wybrana wystawa główna – Reprezentacyjne Komnaty Królewskie lub Skarbiec Koronny
    i Zbrojownia
  • wybrana wystawa dodatkowa: Wawel Zaginiony, PRAEMIANDO INCITAT. Order Świętego Stanisława, Dama z gronostajem

Wystawy zwiedza się indywidualnie. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 5 biletów.

Wystawy czynne:

  • wtorek-sobota, godz. 9.30–16.00
  • niedziela, godz. 10.00–16.00 (zwiedzanie wyłącznie dla turystów indywidualnych, bez możliwości rezerwacji; Skarbiec Koronny i Zbrojownia – nieczynne)

ostatnie wejście na wystawy o godz.15.00

wszystkie wystawy nieczynne w poniedziałki oraz 1 i 11 listopada

Ze względów konserwatorskich obowiązują dzienne limity wejść, po ich wyczerpaniu nie ma możliwości uzyskania wejściówki ani zakupienia biletu

Usługi przewodnickie oraz audioprzewodniki są płatne.

Grupy obowiązuje rezerwacja, przyjmowana i wydawana w Biurze Rezerwacji,
tel. 12 422-16-97, bot@wawel.org.pl

Kasa znajduje się w Centrum Promocji i Informacji, czynna:
• wtorek – sobota, godz. 9.00–14.45
• niedziela, godz. 9.30–14.45

kasa przy bramie Herbowej – nieczynna

Opis wystaw udostępnionych w listopadzie 2015 r.

WYSTAWY GŁÓWNE

Reprezentacyjne Komnaty Królewskie

Wystawa nawiązują do wyglądu wnętrz rezydencji królewskiej z w. XVI i początku XVII; obejmuje wielkie sale – Poselską (z rzeźbionymi głowami w stropie) i Senatorską. Można tu zobaczyć słynną kolekcję arrasów króla Zygmunta Augusta, portrety królów, obrazy mistrzów włoskich i holenderskich od w. XV do XVII oraz renesansowe meble włoskie.

W tym roku specjalną atrakcję stanowi pokaz czasowy Arras herbowy Zygmunta Augusta ze zbiorów wileńskich eksponowany w sali Pod przeglądem wojsk.

Skarbiec Koronny i Zbrojownia

Wystawa zajmuje gotyckie i renesansowe pomieszczenia północno-wschodniego naroż¬nika zamku, gdzie od w. XIV przechowywano polskie insygnia koronacyjne i klejnoty Rze¬czypospo-litej. Tu wyeksponowano przedmioty ocalone z pierwotnego skarbca, w tym miecz koronacyjny – Szczerbiec, pamiątki po polskich monarchach, dzieła złotnictwa polskiego, zachodnioeuro-pejskiego oraz różne rodzaje broni i uzbrojenia od średniowie¬cza po w. XVIII (m. in. paradne rzędy końskie).

WYSTAWY DODATKOWE

Wawel Zaginiony

Rezerwat archeologiczno-architektoniczny obejmuje: rotundę ŚŚ. Feliksa i Adaukta (NPMarii) z wieków X/XI, pozostałości stajni i wozowni z wieków XVI/XVII, relikty renesanso¬wych kuchni królewskich oraz przedmioty znalezione na wzgórzu podczas prac wykopa¬liskowych. Dzieje zabudowy ilustrują plansze, a także model ukazujący układ przestrzen¬ny wzgórza w w. XVIII. Można też obejrzeć wirtualną rekonstrukcję budowli z okresu wczesnoromańskiego i romań-skiego. Bogaty zbiór renesansowych detali architektonicz¬nych jest eksponowany w Lapida-rium.

PRAEMIANDO INCITAT. Order Świętego Stanisława 1765–1831. W 250. rocznicę powołania Orderu

Wystawa pokazuje barwną historię Orderu Świętego Stanisława, jednego z najstarszych i naj-wyższych polskich państwowych odznaczeń cywilnych – zaprezentowane są niemal wszystkie zachowane krzyże, haftowane i srebrne gwiazdy orderowe. Ozdobą ekspozycji są dwa niezwykle ważne obiekty: złoty miecz ceremonialny, służący jako insygnium Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego, jak i Orderu Świętego Stanisława, który na co dzień spoczywa w kaplicy Zamku Warszawskiego oraz dyplom monarchy zatwierdzający najstarszą ustawę orderową, wypożyczony z Biblioteki Książąt Czartoryskich. Wystawę dopełnia galeria portretów króla oraz kawalerów Orderu. Wśród tych ostatnich znalazły się podobizny najznamienitszych ary-stokratów oraz przedstawicieli średniej szlachty, głównych adresatów królewskiego wyróż-nienia.

W okresie niespełna siedemdziesięcioletniej historii Orderu wygląd odznak, jak również zasady jego przyznawania, uległy pewnym modyfikacjom. Ewolucję tę można prześledzić na przykładzie zabytków związanych z tak ważnymi postaciami jak książę Józef Poniatowski, Tadeusz Czacki czy generał Józef Chłopicki. Na wystawie nie zabrakło także stroju ordero-wego, który odznaczeni zobowiązani byli nosić podczas największych świąt, zwłaszcza
8 maja, w dniu imienin Stanisława Augusta, ustanowionym jednocześnie świętem Orderu.

Leonardo Da Vinci Dama z gronostajem

Najcenniejszy w polskich zbiorach i jeden z cenniejszych obrazów w świecie gości w Zamku Królewskim na Wawelu. Arcydzieło jest portretem Cecylii Gallerani, kochanki księcia Medio-lanu Ludovica Sforzy, wykonanym na jego zlecenie około roku 1490. Ma wymowę alego-ryczną, odnoszącą się do ich miłości. Gronostaj, w języku greckim galée, jest aluzją do naz-wiska Cecylii, a także do osoby księcia, którego – po otrzymaniu Orderu Gronostaja od księcia Neapolu – nazywano „białym gronostajem”. Portret około roku 1800 nabył, zapewne we Wło-szech, książę Adam Jerzy Czartoryski i ofiarował swej matce Izabeli z Flemmingów Czarto-ryskiej, przygotowującej muzeum w Puławach.
Obraz jest własnością Fundacji Książąt Czartoryskich, pozostaje jako depozyt w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Na Wawelu będzie eksponowany zakończenia renowacji Muzeum XX Czartoryskich.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz