„Proces norymberski. Trzecia Rzesza przed sądem” – nowe polskie wydanie w siedemdziesiątą rocznicę wydarzenia


20 listopada 1945 roku przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze po raz pierwszy w historii stanęli przedstawiciele najwyższych władz pokonanego mocarstwa, oskarżeni o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości.

Proces Norymberski SKLAD v2.inddGłówny proces, w którym sądzeni byli m.in. Hans Frank, Joachim von Ribbentrop i Hermann Göring umożliwił pokazanie Niemcom i światu ponurego obrazu Trzeciej Rzeszy zapisanego w tysiącach zeznań i dokumentów – dowodów niewyobrażalnych zbrodni oraz obnażenia skali kłamstw, jakimi Hitler i jego poplecznicy karmili Europę.

Książka Joego Heydeckera, obecnego podczas wszystkich procesów jako korespondenta radia i prasy, po raz pierwszy ukazała się 1958 roku, gdy wspomnienia o procesie wciąż były żywe wśród społeczeństwa. Nie przestała jednak być aktualna również dzisiaj. To monumentalne dzieło nie tylko prezentuje tło procesu i przywołuje atmosferę tamtych lat, zawiera zeznania oskarżonych i świadków oraz sentencje wyroków. Opisuje również wydarzenia, jakich proces był zwieńczeniem – narodziny ideologii oraz drobiazgowo zaplanowany sposób wcielenia jej w życie za pomocą genialnie prowadzonej propagandy, systematycznie kształtowany w społeczeństwie antysemityzm, bezkarność Trzeciej Rzeszy w obliczu coraz bardziej bezsilnej Europy. Dzięki temu książka jest również wciąż aktualnym komentarzem do konfliktów na tle ideologicznym i narodowościowym, które nastąpiły już po wojnie oraz tych dziejących się współcześnie. Cały czas pozostaje także wstrząsającym świadectwem niewyobrażalnych zbrodni popełnionych w imię ideologii. W polskim wydaniu znalazły się także usuwane przed laty przez komunistyczną cenzurę fragmenty dotyczące paktu Hitlera ze Stalinem oraz zbrodni katyńskiej.

O autorach:

 Joe J. Heydecker, urodzony w 1916 w Norymberdze, dziennikarz i fotograf. Podczas drugiej wojny światowej został przymusowo wcielony do Wehrmachtu. Brał udział w walkach we Francji, Polsce, Rosji oraz w Niemczech – swoje przeżycia opisał w książce „Moja wojna„ (wyd. pol. 2009). Po wojnie pracował dla amerykańskiej stacji radiowej ”Radio Munich”. Był jednym z niewielu niemieckich dziennikarzy relacjonujących proces norymberski w latach 1945-1946. Zmarł w Wiedniu w 1997 roku.

Johannes Leeb, urodzony w 1932 roku, dziennikarz. Pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego w magazynach „Quick„ oraz ”Weltbild”. Mieszka w Monachium.

Tytuł: „Proces norymberski. Trzecia Rzesza przed sądem”
Autor: Joe J. Heydecker, Johannes Leeb
Wydawnictwo: RM
Liczba stron: 688
ISBN: 978-83-7773-336-3
Cena: 39,49 zł
patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz