Z archiwum do galerii. Fotografie Służby Bezpieczeństwa między etyką a estetyką - zaproszenie


Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN oraz Centrum Edukacyjne IPN im. J. Kurtyki Przystanek Historia zapraszają na spotkanie „Z archiwum do galerii. Fotografie Służby Bezpieczeństwa między etyką a estetyką”, które odbędzie się 26 października br. o godzinie 17.30 przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Laboratorium_archiwalne 1.0.  to cykl dziewięciu comiesięcznych spotkań

„Z archiwum do galerii. Fotografie Służby Bezpieczeństwa między etyką a estetyką„ – spotkanie z cyklu ”Laboratorium_archiwalne 1.0.” – Warszawa, 26 października 2015/ fot. inf. prasowa

Spotkanie poświęcone jest  fotografii Służby Bezpieczeństwa. Dyskusja dotyczyć będzie konsekwencji przeniesienia zdjęć z zamkniętego archiwum do sfery publicznej oraz wywołanego w ten sposób napięcia między etyką a estetyką.

O historii zdjęć, ich przeznaczeniu i użyciach odmiennych od tych, które zakładała SB, opowiedzą: Beata Bartecka i Łukasz Rusznica, kuratorzy wystawy Jak fotografować – wystawa zdjęć z archiwum IPN, prezentowanej we wrocławskiej galerii Miejsce przy miejscu oraz Tomasz Stempowski, historyk i archiwista, autor publikacji poświęconych fotografii historycznej oraz strony internetowej fototekst.pl. Spotkanie poprowadzi Andrzej Pieczunko, zastępca dyrektora pionu archiwalnego IPN.

Laboratorium_archiwalne 1.0. to cykl dziewięciu comiesięcznych spotkań z archiwistami Instytutu Pamięci Narodowej, użytkownikami archiwum, historykami, przedstawicielami nauk społecznych, politycznych i plastycznych. Projekt ten ma pokazać różnorodność materiałów archiwalnych zgromadzonych w zasobie IPN oraz możliwości ich interpretacji. To także czas i miejsce na aktywne uczestnictwo wszystkich osób biorących w nim udział. Każdy będzie miał możliwość przedstawienia swojego punktu widzenia, opartego na własnym doświadczeniu i aparacie naukowym prezentowanej przez siebie dziedziny badawczej. Pozwoli to na postawienie nowych hipotez, obalenie lub potwierdzenie istniejących stereotypów. Pomoże zrozumieć źródła archiwalne, kontekst ich powstania, a także spojrzeć na nie z zupełnie innej perspektywy.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz