Nagroda Szarych Szeregów dla Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Stanisława Ciechanowskiego


Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski otrzymał Honorową Nagrodę Stowarzyszenia Szarych Szeregów im. Stanisława Broniewskiego „Orszy„.  Nagroda, przyznana w ”uznaniu zasług w służbie dla Ojczyzny i wierności ideałom, o które walczyły Szare Szeregi”, została wręczona podczas uroczystych obchodów 25. rocznicy powołania Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Warszawie.

/ fot. http://www.udskior.gov.pl/

Jan Stanisław Ciechanowski/ fot. http://www.udskior.gov.pl/

Odbieram tę nagrodę jako zobowiązanie na przyszłość. Do tej pory przyznawano ją wybitnym postaciom za zasługi. Ja natomiast jestem obecnie zobowiązany szczególnie, żeby pracować na rzecz tego, o co Państwo walczyli, żeby kontynuować to dzieło jako Polak, który miał piętnaście lat, gdy w Polsce kolejny raz przyszła wolność. A także jako urzędnik, pracujący od 2006 r. w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, która to instytucja ma służyć Państwu – polskim bohaterom. Nie ma nic piękniejszego jak taki dowód uznania ze strony weteranów walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej - powiedział Jan Stanisław Ciechanowski

Nagrodą jest surowa w swoim wyrazie statua wykonana z mosiądzu z orłem i znakiem Polski Walczącej oraz napisem Nagroda Szarych Szeregów im. Naczelnika Stanisława Broniewskiego „Orszy„. Wyryto na niej także fragment wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego: ”Błogosławieni Ci, którym za mała była trwoga dla serc i dla rąk”.

Nagroda Honorowa Stowarzyszenia Szarych Szeregów im. Stanisława Broniewskiego „Orszy” została ustanowiona w 2002 roku dla uhonorowania zasług szczególnie wyróżniających się osób, które przyczyniły się do powstania Wolnej i Niepodległej Polski, działających w myśl zasad Szarych Szeregów takich, jak: patriotyzm, braterstwo i służba Ojczyźnie. Ma również przypominać o roli, jaką w czasie wojny odegrała elita młodzieży polskiej skupiona w Szarych Szeregach i stanowić wzór dla współczesnej młodzieży.

Nagrodzie nadano imię Stanisława Broniewskiego „Orszy” - Naczelnika Szarych Szeregów, Dowódcy Akcji pod Arsenałem. Nagrodę dotychczas otrzymali m.in.: Jan Nowak-Jeziorański, Ryszard Kaczorowski, Norman Davies, Elżbieta Zawacka, Maria Straszewska, jeden z założycieli Szarych Szeregów Jerzy Jabrzemski.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz