Polacy w Afganistanie – zwycięstwo czy klęska? Spotkanie z Marcinem Ogdowskim na UMK


Po zamachu z 11 września 2001 roku na World Trade Center wojska NATO pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych podjęły decyzję o zbrojnej inwazji na Afganistan. Celem misji było wyeliminowanie przedstawicieli organizacji Al-Kaida, która była odpowiedzialna za owe ataki terrorystyczne. Na prośbę Amerykanów udział w operacji wzięli także polscy żołnierze. O tym na czym polegała ich praca i jak wyglądała afgańska rzeczywistość opowie korespondent wojenny Marcin Ogdowski, który już niebawem będzie gościł na UMK.

M.Ogdowski_A3Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Koło Naukowe Badaczy Białych Plam zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „O tym się nie mówi…”

Tym razem gościem spotkania będzie dziennikarz i korespondent wojenny – Marcin Ogdowski, który dziesięciokrotnie był na misjach w Afganistanie i Iraku, a w ostatnim czasie także kilkukrotnie na Ukrainie. Spotkanie, którego temat przewodni brzmi „Polacy w Afganistanie – zwycięstwo czy klęska?” odbędzie się 24 listopada br. na Auli (AB 1.22) Collegium Humanisticum (Wydział Nauk Historycznych UMK, ul. W. Bojarskiego 1).

Dołącz do wydarzenia na Facebooku.

Marcin Ogdowski nazywany jest „pierwszym polskim blogerem wojennym”. Nie bez powodu zresztą – w latach 2009-2014 prowadził blog zAfganistanu.pl, gdzie zamieszczał zapiski dotyczące Polaków w Afganistanie. Blog cieszył się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród żołnierzy i ich rodzin. Na jego podstawie w 2011 roku ukazała się książka pt. „Z Afganistanu.pl. Alfabet polskiej misji”. Drugi z prowadzonych przez niego blogów – bezkamuflazu.pl także poświęcony jest tematyce wojennej – tym razem dotyczy obecnego konfliktu na Ukrainie. Marcin Ogdowski jest także autorem dwóch powieści poświęconych Polakom biorącym udział w afgańskiej wojnie – „Ostatni świadek” (2013 r.) i „(Nie)potrzebni” (2014 r.), oraz współautorem albumu pt.: „Polski Afganistan. (Foto)historia największej operacji Wojska Polskiego od czasu II wojny światowej”. Za swoją pracę był wielokrotnie nagradzany. Spośród przyznanych mu wyróżnień należy wymienić m.in. Buzdygana (2013 r.), nazywanego „wojskowym Oscarem”, czy Zieloną Gruszkę (2011 r.). Uhonorowano go także Brązowym (2008 r.) i Srebrnym (2010 r.) Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, a w 2013 roku nadano mu Odznakę Honorową 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Już dziś zapraszamy wszystkich serdecznie na spotkanie z Marcinem Ogdowskim pt. „Polacy w Afganistanie – zwycięstwo czy klęska?”. Dyskusję będzie moderował Michał Gottwald. Wstęp wolny.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć wykonanych przez Marcina Ogdowskiego podczas afgańskiej misji. Więcej ujęć będzie można zobaczyć w trakcie spotkania na UMK.

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz