Zabytkowe miejsca na konferencyjnej mapie Polski


W całej Polsce znajdziemy wiele ciekawych zabytkowych obiektów, które pełnią dziś funkcję hotelu czy też nowoczesnego centrum konferencyjnego. To właśnie udane połączenie tradycji i historii ze współczesnymi technologiami zapewnia im popularność wśród klientów biznesowych.

 

zamek_rynJednym z najpopularniejszych obiektów zabytkowych w Polsce jest Zamek Ryn na Mazurach. Na korzyść dawnej twierdzy krzyżackiej działa między innymi malownicze otoczenie, jakim są bez wątpienia Mazury. Tereny te musiały spodobać się również Krzyżakom, którzy w 1377 roku rozpoczęli budowę zamku w miejscu grodu bałtyckiego plemienia Galindów. Legenda głosi że okolica ta przypominała im rzekę Ren i zamki nad nią stojące, stąd też nazwa miasteczka Ryn.

Zamek pełnił nie tylko funkcję militarną, ale i administracyjno-gospodarczą - zaopatrywał Zakon w ryby, miód czy mięso dzikiej zwierzyny. Pierwszym ryńskim Komturem został Fryderyk von Wallenrode, brat wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Konrada von Wallenrode.Po wybuchu Wojny trzynastoletniej w 1455 roku miała tu miejsce Bitwa pod Rynem – zamek został zdobyty przez okolicznych chłopów, którzy potopili zakonników w jeziorze Ołów. Z odsieczą przybyły jednak oddziały krzyżackie z Olsztyna i Barczewa pod dowództwem Jerzego von Schliebena, które bez problemy rozprawiły się z niewyszkolonymi i słabo uzbrojonymi chłopami. Po 1525 roku zamek był siedzibą starostów księcia pruskiego, ponad 100 lat później spalili go Tatarzy. Podczas II wojny światowej w zamku funkcjonowało więzienie. W latach współczesnych mieściły się w nim natomiast biura miejskich instytucji i placówki kulturalne. Po 1990 roku władze miejskie sprzedały obiekt osobie prywatnej, która zaadoptowała go na czterogwiazdkowy hotel. Dzięki temu dziś można nie tylko spędzić noc na zamku, ale i zorganizować w nim spotkanie biznesowe, bankiet czy wesele. Do dyspozycji klientów jest aż 10 sal konferencyjno-bankietowych o łącznej powierzchni 2000m2, w tym zamkowy dziedziniec, który pomieści nawet 1000 osób. Część hotelowa to 350 miejsc noclegowych, które stworzono w czterech odmiennie zaaranżowanych skrzydłach zabytkowej budowli. Warto wspomnieć o licznych atrakcjach jakie czekają na gości Zamku Ryn, między innymi basen w podziemiach, bilard, kręgle, strzelnica laserowa, kort tenisowy, Castle Casino czy przystań żeglarska.

Zamek ma swoją legendę: po zmroku po korytarzach przechadza się przynoszący szczęście dobry duch Białej Damy. Według podań to Anna - żona litewskiego księcia Witolda, który sprzymierzył się z Krzyżakami by zdobyć koronę na Litwie. Z tego względu wielokrotnie odwiedzał Ryn, by ustalić zasady sojuszu i przed bitwą Grunwaldzką zobowiązać się do przejścia na ich stronę. Gwarancją takiej decyzji mieli być zatrzymani na Zamku księżna Anna i jej dzieci. Witold jednak nie zdradził Jagiełły, przez co jego rodzinę zamurowano w zamkowych piwnicach. Mieszkańcy mazurskiego miasteczka przedstawiają również niesamowite opowieści o tajemniczych lochach łączących zamek z kryptą nieistniejącego już kościoła i pobliskim cmentarzem.

Prezentacje Zamku Ryn można zobaczyć między innymi w serwisie konferencyjnym http://www.e-konferencje.pl. Oprócz niego w kategorii pałace i zamki (pod tym linkiem) znajdują się też inne „historyczne” miejsca na konferencje, jak np. Pałac Sulisław*****, Pałac Kultury i Nauki, Pałac i Folwark Galiny, Manor House SPA**** - Pałac Odrowążów***** czy Pałac Prymasowski.

Ciekawym obiektem jest też zabytkowy obiekt związany z Justusem Ludwikiem Decjuszem. Decjusz przybył do Krakowa z Węgier na początku XVI wieku. Był wpływową osobą, o czym świadczy to, że był protegowanym Jakuba Bonera, twórcy najpotężniejszego imperium handlowego ówczesnej Europy, czyli żup solnych Wieliczki i Bochni. W grodzie Kraka został sekretarzem króla Zygmunta Starego i jest autorem podstawowego źródła historycznego o jego rządach „Księga o czasach króla Zygmunta”. Decjusz przyjaźnił się też z wybitnymi humanistami ówczesnej Europy, np. z Erazmem z Rotterdamu i Marcinem Lutrem.

willa-decjusza

Jego posiadłość, znana dziś jako Willa Decjusza znajduje się w krakowskiej dzielnicy Wola Justowska. Powstała w 1528 roku na wzór włoskich rezydencji położonych w Rzymie czy we Florencji i szybko stała się popularnym miejscem wśród przedstawicieli elit politycznych i kulturalnych. Przez lata rezydencja zmieniała zarówno właścicieli, jak i wygląd. Na przykład piękny angielski park krajobrazowy otaczający Willę jest zasługą Joanny z Wielowiejskich Ledóchowskiej. Podczas I i II wojny światowej obiekt stracił na swoim uroku, ale pod koniec lat 90. posiadłość odrestaurowano i odzyskała ona dawny blask. Dziś jest to profesjonalny obiekt biznesowy, który dysponuje aż dziewięcioma salami konferencyjno-szkoleniowymi położonymi na trzech kondygnacjach. W malowniczych piwnicach willi mieści się natomiast elegancka restauracja oferująca wykwintną kuchnię, bogaty wybór trunków, nastrojowe wieczory przy świecach i muzyce, często wykonywanej na żywo.

Cieszy, że piękne, zabytkowe obiekty nadal mogą służyć ludziom. Co więcej, oferują one wiele ciekawych atrakcji, których nie znajdziemy nigdzie indziej.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz