„Zdrada” - S. Poole - recenzja


Piękna, ciemnowłosa Francesca Giordano jest silną i niezależną kobietą. Jej fach budzi grozę we wszystkich, których spotyka na swojej drodze i nic dziwnego, gdyż jest ona trucicielką na usługach nowo wybranego papieża – Aleksandra VI. Bohaterka powieści Sary Poole zabiera nas do piętnastowiecznego Rzymu, a tam na każdym rogu czai się niebezpieczeństwo, z którym będzie musiała się zmierzyć.

francesca-giordano-tom-2-zdrada-b-iext24960963„Zdrada„ jest kontynuacją powieści Sary Poole pt.: ”Trucizna”, a jej akcja zaczyna się tam, gdzie zakończyła się poprzednia książka. Rodrigo Borgia właśnie został wybrany na papieża i musi wywiązać się z obietnic, które złożył tym, którzy pomogli mu zasiąść na Tronie Piotrowym. Jego młodziutka córka, Lukrecja, ma wyjść za Giovanniego Sforzę, w zamian za głos, który oddał na niego na konklawe kardynał Sforza. Ma też otoczyć opieką Żydów, dla których był jedyną deską ratunku mającą ich ochronić przed szalejącą Inkwizycją. Oprócz tego pragnie umocnić swoją pozycję i zbudować całe imperium, którego początkiem ma być ślub jego syna Juana z siostrzenicą hiszpańskich władców, Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego. W przyszłości natomiast jego miejsce w Watykanie miałby zająć pierworodny, Cesare.

Niestety, polityka nie jest jednak jedynym zmartwieniem Aleksandra VI. Do Watykanu wrócił właśnie morderca ojca Francesci, którego ta obiecała sobie osobiście pozbawić życia. Szalony mnich knuje spisek, którego celem jest pozbawienie władzy nowego papieża i osadzenie na jego miejscu fanatyka Savonaroli. Francesa będzie musiała więc mieć się na baczności i ochronić swoich bliskich, przyjaciół i członków rodziny Borgiów, a jednocześnie nie będzie mogła oprzeć się pokusie pomszczenia śmierci swojego ojca.

Jednocześnie wśród wszystkich zawirowań, Francesca musi zmierzyć się również ze swoimi skomplikowanymi związkami z mężczyznami. W jej życiu jest Rocco, przystojny wytwórca szkła, którego bohaterka darzy głębokim uczuciem, jednak jest ona świadoma, że mrok, który wypełnia jej serce nigdy nie pozwoli jej na normalne życie u boku takiego mężczyzny. Przy jej boku trwa jednak również Cesare, papieski syn, który został poświęcony Kościołowi, choć nie była to jego decyzja. Tych dwoje łączy tajemnicza więź zarówno fizyczna, jak i duchowa, która jednak komplikuje życie Francesci i jest nawet powodem wątpliwości papieża, co do jej lojalności.

Bohaterowie przedstawieni w „Zdradzie„ są znacznie bardziej charakterystyczni i interesujący niż w ”Truciźnie”. Największą przemianę przechodzi tu Cesare, który staje się coraz silniejszym i inteligentniejszym młodym człowiekiem. Powoli staje się prawdziwym mężczyzną, którego znamy z kart historii. Sam papież Aleksander VI jest postacią nieco zagubioną, mniej barwną i ciekawą, ale też posiada pewien potencjał, który może być wykorzystany przez autorkę w przyszłości.

Główna bohaterka, Francesca Giordano, jest kobietą zdecydowanie wyprzedzającą swoje czasy. Młoda, ambitna, samodzielna, o niebezpiecznej profesji, nieustraszona, nie cofnie się przed niczym, aby jak najlepiej wykonać swoje zadanie. Koniec końców gotowa jest podjąć największe ryzyko, którym jest postawienie na szali swojego własnego życia. To postać niezwykle barwna, ujmująca i przyciągająca czytelnika – niebanalna w każdym calu.

Sara Poole bardzo zwinnie łączy prawdziwe wydarzenia z literacką fikcją, tworząc w ten sposób całkiem przyjemną dla czytelnika lekturę. Nie jest to oczywiście w żadnym wypadku źródło wiedzy na temat rodu Borgiów, lecz z pewnością oddaje klimat i atmosferę czasów, w których przyszło im żyć. To powieść, obok której ciężko jest przejść obojętnie, czyta się ją naprawdę szybko i z niecierpliwością czeka się na dalszy ciąg historii.

Plus/Minus 

Na plus:

+ ciekawy temat

+ wartka akcja

+ interesujące postacie fikcyjne i historyczne

+ nagłe zwroty akcji

+ dobrze uchwycona atmosfera piętnastowiecznego Rzymu

+ ładne wydanie

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Zdrada

Autor: Sara Poole

Wydawca: Ole

Rok wydania: 2014

ISBN: 9788328007765

Strony: 448

Oprawa: miękka

Cena: 39,99 zł (z okładki)

Ocena recenzenta: 8/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz