Historia w programie telewizyjnym (16-22 listopada 2015)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i tematyczne kanały telewizyjne. W każdą niedzielę kolejne zestawienie.

CC-BY-SA-3.0

CC-BY-SA-3.0

Program obejmuje bezpłatne kanały znajdujące się na mulitpleksach: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TTV, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV oraz kilka wybranych kanałów premium: AXN, Canal+, Discovery Channel, HBO i Polsat Viasat History.

Przygotowana ramówka skupia się przede wszystkim na filmach oraz programach związanych z przypadającymi na dany okres świętami i rocznicami. Publikujemy go w każdą niedzielę o 20.00.

Poniedziałek

14:40 - Stopklatka TV - Most na rzece Kwai

Akcja filmu rozgrywa się w południowo-wschodniej Azji w 1943 roku. Znajdująca się w japońskiej niewoli jednostka brytyjskiego oficera Nicholsona (Alec Guinness) ma za zadanie zbudować dla wroga ważny strategicznie most na rzece Kwai. Nicholson sprzeciwia się stanowczo japońskiemu komendantowi Saito (Sessue Hayakawa), protestując przeciwko zmuszaniu oficerów do pracy, za co on i jego ludzie zostają ukarani miesięcznym aresztem. Po odbyciu kary Nicholson ogląda stan robót i triumfująco wskazuje na fuszerkę. Wreszcie to on obejmuje kierownictwo i kończąc budowę mostu, demonstruje brytyjską wyższość. Jednocześnie aliancka grupa komandosów przygotowuje wysadzenie mostu. W dniu jego otwarcia Nicholson odkrywa przeciągnięty kabel. W pierwszym odruchu oburzenia usiłuje zapobiec eksplozji, ale uświadamia sobie, że w ten sposób stanie po stronie Japończyków.

Wtorek

14:10 - TVP Kultura - Pan Tadeusz

1811 rok. Do rodzinnego dworku w Soplicowie wraca Tadeusz Soplica (Michał Żebrowski). Gospodarzem posiadłości jest stryj i opiekun młodzieńca, Sędzia (Andrzej Seweryn). Na pierwszy rzut oka dom wydaje się opustoszały. W związku z tym Tadeusz postanawia zwiedzić stare zakamarki. Trafia do swojego pokoju dziecięcego, w którym zastaje Telimenę (Grażyna Szapołowska). Piękna kobieta budzi w nim pożądanie i namiętność. Wieczorem, podczas kolacji wydanej na zamku, o który toczy się spór pomiędzy rodziną Sopliców a Hrabią (Marek Kondrat), ostatnim potomkiem rodu Horeszków, Tadeusz ponownie spotyka Telimenę. Nawiązuje z nią romans. Wkrótce wychodzi na jaw, że faktyczną mieszkanką jego pokoju jest młodziutka Zosia (Alicja Bachleda-Curuś), której opiekunką jest właśnie jego kochanka. Tymczasem okoliczna szlachta, podburzona przez klucznika Gerwazego (Daniel Olbrychski), szykuje się do zajazdu na Sopliców. Niweczą w ten sposób plany księdza Robaka (Bogusław Linda), który w związku z kampanią napoleońską przygotowywał powstanie narodowe na Litwie. Nikt nie wie, że w rzeczywistości zakonnik jest Jackiem Soplicą, ojcem Tadeusza, hulaką, który zastrzelił Stolnika Horeszkę. Ukrywa on swoją prawdziwą tożsamość przed rodziną, przyjaciółmi i wrogami. Dopiero na łożu śmierci wyjawia prawdę.

22:55 - TVP 2 - Bruno Schulz

Historia najwybitniejszego z europejskich twórców XX wieku, żyjącego na pograniczu dwóch kultur - polskiej i żydowskiej. To również opowieść o człowieku, którego życie brutalnie zakończyła II wojna światowa. Film łączy różne formy narracji od inscenizacji fabularnej po wywiad. Autor obrazu wiele miejsca poświęcił na prezentację wizji świata wywodzącej się z dzieł Brunona Schulza.

Środa

14:10 - TVP Kultura - Cwał

Początek lat 50. XX wieku. Dziesięcioletni Hubert (Bartosz Obuchowicz) mieszka z matką (Sławomira Łozińska), gdyż jego ojciec od czasów wojny przebywa na emigracji w Londynie. Z tego powodu kobieta jest nękana przez funkcjonariuszy UB. Na skutek powtarzających się gróźb wysyła ona syna do mieszkającej w Warszawie przyjaciółki, Idalii Dobrowolskiej (Maja Komorowska). Przyszywana ciocia okazuje się ekscentryczną kobietą po pięćdziesiątce, która jest zafascynowana jazdą konną. Hubert nie potrafi zrozumieć postawy Idalii, która - choć nienawidzi systemu, w którym musi żyć - chętnie zawiera znajomości z partyjnymi dygnitarzami. Kobieta uczy go, że tego typu kłamstwo nie jest niczym złym. Chłopiec, wychowany w kulcie wiary, prawdy i honoru, nie może zaakceptować jej nieuczciwego postępowania. Mając dość życia w fałszu, marzy o wyjeździe do Anglii i odnalezieniu ojca. Reżyser Krzysztof Zanussi twierdził po premierze, że jest to jeden z jego najbardziej autobiograficznych filmów. Podczas FPFF w Gdyni w 1996 roku film zdobył m.in. Nagrodę Specjalną Jury oraz nagrody za role Mai Komorowskiej i Bartosza Obuchowicza.

22:40 - TVP Kultura - Wojaczek

Obraz Lecha Majewskiego jest ciągiem czarno-białych sekwencji inspirowanych faktami z życia legendarnego poety - Rafała Wojaczka, które ukazują pełne napięć relacje wrażliwej jednostki z otoczeniem. Pierwsza scena, gdy Wojaczek (Krzysztof Siwczyk) zamiast drzwiami wychodzi z Mikołowskiej knajpy oknem, jest - według słów reżysera - kluczowa dla filmu. Nie ma bowiem innej drogi dla człowieka, który nie może pogodzić się ze światem. Kolejne sceny to codzienne życie poety: związek z dziewczyną - pielęgniarką Małą (Dominika Ostałowska), walka z alkoholizmem i chorobą psychiczną, rozliczne ekscesy bulwersujące lokalną opinię publiczną. Bezkompromisowa rozgrywka ze światem popycha Wojaczka coraz silniej ku samozagładzie... W epizodzie wystąpił wokalista Wilków Robert Gawliński w roli Edwarda Stachury. Film jest również opowieścią o PRL-owskiej kulturze przełomu lat 60. i 70.

Czwartek

14:10 - TVP Kultura - Tyle słońca w całym mieście. Niezapomniane przeboje Anny Jantar

Film o biografii i dokonaniach tragicznie zmarłej w 1980 roku w katastrofie lotniczej piosenkarki, Anny Jantar. Autorzy zawarli w nim fragmenty festiwali, nagrania studyjne i teledyski artystki.

19:45 - TVP Historia - Czwarta dzielnica

Opowieść o Polakach, którzy w latach 1870-1920 wyjechali do Chicago w poszukiwaniu lepszego życia. Dokument ukazuje codzienne życie emigrantów z Europy w Stanach Zjednoczonych. Polacy na obcej ziemi znajdowali zatrudnienie w fabrykach. W swoich dzielnicach budowali kościoły oraz własną wspólnotę. Reżyser szeroko przedstawia kontekst ekonomiczny i historyczny polskiej emigracji w USA. Opowieść zaczyna od pierwszych osadników w Jamestown w 1608 r.

Piątek

15:45 - TVP Kultura - Karczma na bagnach

Rok 1770. Oficer wraz z towarzyszami jedzie do Łęczycy. Po drodze spotykają księdza, który zabiera się razem z nimi. Zapada zmierzch, podróżni gubią drogę i decydują się na nocleg w karczmie u Żyda. Specyficzna atmosfera tego miejsca sprawia, że porucznik robi rachunek sumienia i snuje refleksje na temat patriotyzmu i historii. Adaptacja opowiadania „Karczma nad Bzurą” Jerzego Gierałtowskiego.

20:30 - HBO - Sekretne życie Marilyn Monroe

Norma Jeane Mortenson (Kelli Garner) spędziła dzieciństwo w sierocińcach i rodzinach zastępczych. Mimo braku miłości i ciepła, wyrosła na pogodną, ambitną kobietę. Karierę rozpoczęła jako modelka. Zauważona wówczas przez Howarda Hughesa, podpisała pierwszy kontrakt filmowy. Wtedy zaczęła używać pseudonimu Marilyn Monroe. Film „Mężczyźni wolą blondynki” z 1953 roku przyniósł jej prawdziwą sławę. Normie nie udało się jednak poukładać życia prywatnego - trzy razy wychodziła za mąż, a każde z jej małżeństw kończyło się skandalem. Szokująca opowieść o burzliwym życiu ikony wszech czasów, Marilyn Monroe. Obraz precyzyjnie oddaje skomplikowaną osobowość gwiazdy, która przez całe życie zmagała się z problemami psychicznymi, nadużywała alkoholu i leków. Pierwsza część filmu opowiada o dzieciństwie Marilyn i jej drodze do kariery. Druga przybliża jej nieudane małżeństwa i osobiste problemy, gdy była u szczytu sławy. Scenariusz produkcji nawiązuje do powieści J. Randy’ego Taraborrellego.

Sobota

21:25 - TVP Historia - Jurajski Park Hitlera

Historia nazistowskich eksperymentów, których celem było stworzenie nowych ras zwierząt. W ramach opracowanego przez Hermanna Goeringa i Heinricha Himmlera programu czołowi naukowcy III Rzeszy mieli zmienić bieg ewolucji i przywrócić wymarłe wcześniej gatunki, m.in. tura i tarpana. Chcąc zrobić sobie miejsce do przeprowadzania tajnych badań, oddziały niemieckie zajmowały kolejne terytoria Puszczy Białowieskiej, wysiedlając po drodze napotkane wioski i zabijając ich mieszkańców. O tamtych tragicznych wydarzeniach, a także ambitnych planach nazistowskich badaczy mówią historycy i specjaliści różnych dziedzin.

23:45 - HBO - 300: Początek imperium

Po zwycięstwie nad armią Leonidasa dowodzona przez Kserksesa (Rodrigo Santoro) armia perska zmierza w kierunku Grecji. Mieszkańcy Aten przygotowują się do odparcia nieuchronnego ataku. Dowódcą armii zostaje admirał Temistokles (Sullivan Stapleton). Ateńczycy współpracują ze Spartanami, z którymi w przeszłości byli w konflikcie. Tymczasem Persowie planują zaatakować nie tylko od strony lądu. Dowodząca perską flotą Artemizja (Eva Green) przygotowuje się do zniszczenia greckiej floty. Sequel kinowego przeboju Zacka Snydera z 2006 roku. Film jest ekranizacją powieści graficznej „Kserkses” autorstwa Franka Millera, opowiadającej historię wojen grecko-perskich.

Niedziela

19:45 - TVP Kultura - Pułkownik Kwiatkowski

Rok 1945. Wojskowy lekarz, kapitan Kwiatkowski (Marek Kondrat), operuje pułkownika Kiziora (Adam Ferency) z Urzędu Bezpieczeństwa. W nagrodę otrzymuje tydzień urlopu, który postanawia spędzić w rodzinnej Warszawie. Tu zakochuje się w pięknej Krysi (Renata Dancewicz). Podczas awantury w restauracji broni dziewczyny przed radzieckim oficerem, podając się za pułkownika bezpieki. Chcąc zrobić dobre wrażenie na ukochanej i zdobyć jej serce, kontynuuje tę mistyfikację. W efekcie doprowadza do uwolnienia z aresztów wielu więźniów politycznych oraz zablokowania wywozu do ZSRR polskich dzieł sztuki. Zdając sobie sprawę z konsekwencji swoich śmiałych poczynań, Kwiatkowski pragnie przedostać się na Zachód. Na czechosłowackiej granicy zostaje jednak zdemaskowany przez Kiziora, który proponuje mu współpracę z UB. W razie odmowy grozi mu wieloletni wyrok. Inspiracją do powstania filmu była autentyczna historia fałszywego pułkownika.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz