Rocznice historyczne (16-22 listopada 2015)


Subiektywny wybór najciekawszych i najważniejszych rocznic historycznych nadchodzącego tygodnia. Uwzględniane są w nim wydarzenia z Polski i ze świata. W każdy poniedziałek kolejne zestawienie.

16 listopada

Przed kościołem św. Anny w Warszawie elektor brandenburski Jan Zygmunt Hohenzollern złożył hołd lenny królowi Zygmuntowi III Wazie.

16.11

17 listopada

Ludwik Węgierski w katedrze wawelskiej został koronowany przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorię na króla Polski.

17.11

18 listopada

Na zamku w Radomiu wielki mistrz zakonu krzyżackiego Johann von Tieffen złożył hołd lenny królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi.

18.11

19 listopada

Król Stanisław August Poniatowski otworzył w Warszawie pierwszą scenę publiczną, która była zalążkiem pierwszego stałego zawodowego publicznego teatru polskiego.

19.11

20 listopada

Król Stanisław August Poniatowski otworzył w Warszawie pierwszą scenę publiczną, która była zalążkiem pierwszego stałego zawodowego publicznego teatru polskiego.

20.11

Po śmierci brata, Władysława Wazy, Jan Kazimierz Waza został wybrany na króla Polski. Został koronowany 17 stycznia 1649 r. w katedrze wawelskiej.

20.11a

21 listopada

Założono Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

21.11

22 listopada

Józef Piłsudski nadał miastu Lwów Order Virtuti Militari. „Za zasługi położone dla polskości tego grodu i jego przynależności do Polski, mianuję miasto Lwów kawalerem krzyża VIRTUTI MILITARI”.

22.11

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz