Historia w programie telewizyjnym (23-29 listopada 2015)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i tematyczne kanały telewizyjne. W każdą niedzielę kolejne zestawienie.

CC-BY-SA-3.0

CC-BY-SA-3.0

Program obejmuje bezpłatne kanały znajdujące się na mulitpleksach: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TTV, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV oraz kilka wybranych kanałów premium: AXN, Canal+, Discovery Channel, HBO i Polsat Viasat History.

Przygotowana ramówka skupia się przede wszystkim na filmach oraz programach związanych z przypadającymi na dany okres świętami i rocznicami. Publikujemy go w każdą niedzielę o 20.00.

Poniedziałek

21:25 - TVP 1 - Życie za życie. Maksymilian Kolbe

Przypadkowy zawał ziemi stwarza szansę ucieczki Janowi (Christoph Waltz), więźniowi obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. W odpowiedzi na to, dziesięciu przypadkowo wybranych więźniów zostaje skazanych na potworną śmierć głodową. Za jednego z nich ofiaruje swe życie franciszkanin Maksymilian Kolbe (Edward Żentara). Dowiedziawszy się o skutkach swej ucieczki, Jan ma ogromne wyrzuty sumienia. Traci spokój wewnętrzny, nie mogąc pojąć, jak można było poświęcić własne życie za obcego człowieka. Uciekinier stara się dotrzeć do ludzi, którzy znali ojca Kolbe. Nie może jednak uwolnić się od poczucia odpowiedzialności za śmierć wielkodusznego i wyjątkowego człowieka. Film jest zainspirowany historią męczeńskiej śmierci ojca Maksymiliana Kolbego.

Wtorek

20:00 - TV Puls - Company of Heroes: Oddział bohaterów

II wojna światowa. Podczas rutynowej misji w pobliżu belgijskiego miasta Elsenborn oddział amerykańskich żołnierzy zostaje ostrzelany przez potężne niemieckie działo. Amerykanie robią wszystko, co w ich mocy, by powrócić do swoich i opowiedzieć o tym, co widzieli. W trakcie ucieczki spotykają poparzonego amerykańskiego agenta, który informuje ich, że ludzie Hitlera są bliscy wyprodukowania niezwykle silnego i skutecznego ładunku wybuchowego. Umierający mężczyzna prosi żołnierzy, by ukończyli jego misję. Muszą teraz odnaleźć bombę, rozbroić ją i ochronić naukowca, który stworzył ładunek wybuchowy. Najmłodszy z żołnierzy, Nate (Chad Michael Collins), i wojskowy kucharz Dean (Tom Sizemore) prowadzą resztę grupy w głąb terytoriów opanowanych przez wroga. Niebawem dołącza do nich brytyjski lotnik Brent (Vinnie Jones) oraz Rosjanin, Ivan (Dimitri Diatchenko).

21:00 - Polsat Viasat History - Watykan i III Rzesza

Rok 1939. Kardynał Pacelli zostaje zwierzchnikiem Kościoła katolickiego. Przyjmuje imię Pius XII. Jego wybór był oczywisty. Duchowny cieszył się ogromnym szacunkiem i już wcześniej zdobył doświadczenie dyplomatyczne jako nuncjusz papieski w Berlinie i sekretarz stanu poprzedniego biskupa Rzymu. W 1963 roku, kilka lat po śmierci Piusa XII, jego reputacja legła w gruzach. Wszystko za sprawą sztuki teatralnej „Namiestnik” Rolfa Hochhutha. Tematem działa są relacje Watykanu i III Rzeszy podczas II wojny światowej. W sztuce tej papież został oskarżony o brak działań i stanowczych decyzji w sprawie Holocaustu. Dokumentaliści prezentują, jaką rzeczywiście postawę Pius XII przyjął wobec Zagłady Żydów.

Środa

16:55 - TVP Kultura - Odkupienie

Miasto na granicy Ukrainy i Mołdawii. Rok 1946. Wokół panuje straszliwa nędza i zniszczenie. Mieszkańcy próbują na nowo zorganizować sobie życie i zmagają się z powojenną codziennością. Ojciec 16-letniej komsomołki, Saszy (Wiktoria Romanenko), zginął na froncie, zestrzelony nad Warszawą. Jej matka przygarnęła do mieszkania ubogie małżeństwo, Olgę (Natalia Gandzyuk) i jej męża, którzy stracili dom. Dziewczyna szczerze ich nie cierpi i tęskni za zmarłym ojcem. Wkrótce matka nawiązuje romans z pracownikiem z miejscowego Domu Kultury (Andrej Panin). Sasza nie może jej tego wybaczyć i składa donos na matkę, że ta kradnie jedzenie ze stołówki, w której pracuje. Zostaje pochwalona za patriotyczną postawę. W trakcie przesłuchania poznaje młodego porucznika, Augusta (Rinal Muchamietow), który przyjechał do miasteczka na krótką przepustkę. Żołnierz musi pochować swoją rodzinę, która została bestialsko zamordowana przez sąsiada Szumę w czasie samowolnych czystek antyżydowskich. Mężczyzna pragnie się zemścić, ale zabójca już został ukarany i siedzi w obozie pracy w Iwdelu. Od samobójstwa ratuje go Sasza, która zmienia się pod wpływem znajomości z młodym wojskowym. Zakochana dziewczyna zaczyna rozumieć skrzywdzonych przez wojnę ludzi.

22:30 - TVP Kultura - Baczyński

Poetycki kolaż, którego akcja rozgrywa się na trzech płaszczyznach. Pierwsza przedstawia najważniejsze wydarzenia z ostatnich lat życia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (Mateusz Kościukiewicz). Młody wrażliwy poeta zaczyna odnosić sukcesy literackie i zdobywa uznanie środowiska. Jednocześnie angażuje się w działalność konspiracyjną. Przerażony wszechobecnym cierpieniem i okrucieństwem wojny daje wyraz swoim lękom w przejmujących wierszach. Intymne erotyki poświęca zaś swojej wielkiej miłości, Barbarze Drapczyńskiej (Katarzyna Zawadzka), z którą w czerwcu 1942 roku bierze ślub. Drugą warstwę tworzą dokumentalne relacje i wspomnienia o Baczyńskim. Archiwalne zdjęcia z września 1939 roku, powstania w getcie i powstania warszawskiego oddają grozę tamtych dni, a relacje ludzi, którym udało się przetrwać, składają się na szczery portret słynnego poety. Fabularną klamrą natomiast jest poetycki slam zorganizowany w 2011 roku w Warszawie, podczas którego młodzi ludzie poddają twórczość Baczyńskiego nowej interpretacji. Filmowy hołd złożony słynnemu poecie zwraca uwagę przede wszystkim oryginalną formą.

Czwartek

9:45 - TVP Kultura - Romeo, Julia i ciemność

II wojna światowa. Student Paweł Rumler (Ivan Mistrík) ukrywa na strychu domu młodą Żydówkę Hankę (Daniela Smutná). Dziewczyna jest córką lekarzy, którzy zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego. Między nimi rodzi się głębokie uczucie. Hanka zaczyna wierzyć w sens swojego istnienia. Pewnego dnia matka Pawła odkrywa prawdę. Kobieta postanawia zapytać innych mieszkańców budynku, czy wyrażają zgodę na pobyt dziewczyny. Młodzieńcza miłość bohaterów zostaje wystawiona na ciężką próbę. Zakochani planują wyjazd. Tymczasem zmuszona do opuszczenia kryjówki Hanka wybiega wprost pod pociski Niemców. Film nagrodzono w 1960 r. Złotą Muszlą na festiwalu w San Sebastian.

14:10 - TVP Kultura - Anna German - portret

Wywiad z Anną German, piosenkarką, kompozytorką i aktorką przeplatany jej utworami.

Piątek

20:00 - TV 4 - Sahara

22 czerwca 1942 roku w Północnej Afryce podczas ofensywy generała Rommla brytyjska 8. Armia jest zmuszona do odwrotu. W powstałym chaosie załoga amerykańskiego czołgu M3 Lee zostaje odcięta od bazy. Żołnierzy, którymi dowodzi sierżant Joe Gunn (James Belushi), osaczają Niemcy nacierający na twierdzę Tobruk. Nie mając innej drogi ucieczki, czołgiści postanawiają szukać ratunku na pustyni. W drodze na południe natrafiają na zrujnowany nalotem bombowców szpital polowy. Spotkają tam lekarza, kapitana Hallidaya (Jerome Ehlers), który dowodzi kilkuosobową grupką złożoną z Brytyjczyków, Australijczyka i Francuza. Namawiają ich, by razem wyruszyli na pustynię, gdyż jest to jedyna szansa na wyrwanie się z okrążenia. Po drodze do podróżników przyłącza się do Sudańczyk Tambul (Robert Wisdom) i wzięty do niewoli Włoch Giuseppe (Angelo D’Angelo). Niebawem wszyscy docierają do oazy. Niestety, nie znajdują tam wody. W jej poszukiwaniu starają się odnaleźć miejsce zwane Bir-Acroma. W końcu udaje im się odnaleźć źródło, lecz dowiadują się o klęsce swoich wojsk. Mimo to postanawiają bronić oazy przed zbliżającym się niemieckim batalionem

Sobota

13:15 - CANAL+- Jack Strong

Rok 1968. Major Ryszard Kukliński (Marcin Dorociński) odkrywa, że Związek Radziecki rozważa atak nuklearny na kraje NATO, który może wywołać wojnę zagrażającą także Polsce. Po awansie oficer zyskuje dostęp do tajnych dokumentów. W 1972 roku wyrusza z przyjacielem w rejs żaglówką po Bałtyku. Z jednego z portów RFN Kukliński potajemnie wysyła list do ambasady USA w Bonn, chcąc przekazywać Zachodowi informacje o planach militarnych ZSRR. Do kontaktów z nim zostaje wyznaczony David Forden (Patrick Wilson). Oficjalnie jest on drugim sekretarzem ambasady w Warszawie, a w rzeczywistości szefem CIA w Polsce. Pod pseudonimem ‚Jack Strong’ Kukliński rozpoczyna współpracę z USA. Trzymający w napięciu thriller szpiegowski Władysława Pasikowskiego („Psy”, „Pokłosie”) nominowano do Orłów w 12 kategoriach. Statuetkę zdobyła Maja Ostaszewska za postać Hanny Kuklińskiej. Produkcję nagrodzono także dwoma Złotymi Lwami - za reżyserię i kostiumy.

16:15 - TVP Kultura - Mój tydzień z Marilyn

Lato 1956 roku. Znajdująca się u szczytu popularności Marilyn Monroe (Michelle Williams) przyjeżdża do Londynu ze świeżo poślubionym mężem, dramaturgiem Arthurem Millerem (Dougray Scott). Hollywoodzka gwiazda ma zagrać w filmie „Książę i aktoreczka”. Reżyserem dzieła i odtwórcą głównej roli męskiej jest legendarny Laurence Olivier (Kenneth Branagh). Aktor na planie okazuje się prawdziwym tyranem, jednak Marilyn także naraża się całej ekipie. Spóźnia się na zdjęcia, nie pamięta kwestii albo celowo je przekręca. Jest coraz bardziej nieszczęśliwa, zwłaszcza kiedy Miller wraca do Stanów Zjednoczonych. Jedyną osobą, przy której czuje się bezpiecznie, jest młody Colin Clark (Eddie Redmayne). Chłopak pochodzi ze znakomitej rodziny i wbrew rodzinnym tradycjom marzy o karierze w branży filmowej. Na planie jest trzecim asystentem reżysera, ale dla pięknej gwiazdy staje się kimś znacznie ważniejszym...

21:00 - CANAL+ - Exodus: Bogowie i Królowie

Egipt, XIII wiek p.n.e. Przepowiednia głosi, że następcą faraona Setiego (John Turturro) ma zostać mąż, który dokona na polu bitwy heroicznego czynu. Podczas wojny z Hetytami Mojżesz (Christian Bale) ratuje Ramzesa (Joel Edgerton), narażając własne życie. Od tamtej pory Ramzes zaczyna widzieć w bracie rywala. Po śmierci ojca skazuje go na banicję. Mojżesz osiedla się z dala od Memfis, zakłada rodzinę i prowadzi spokojne życie pasterza. Tymczasem pod rządami Ramzesa sytuacja Hebrajczyków w Egipcie ulega znacznemu pogorszeniu. Pewnego dnia Mojżeszowi ukazuje się Bóg i powierza misję ocalenia ich z niewoli. Ramzes odrzuca prośby o uwolnienie Żydów, wówczas na państwo spada dziesięć plag. Ostatnią z nich jest śmierć pierworodnych synów Egipcjan, także syna faraona. Kiedy Ramzes odkrywa, że dzieci Hebrajczyków przeżyły, nakazuje im opuścić Egipt, a następnie wysyła za nimi armię.

Niedziela

20:05 - Polsat - Czas wojny

Anglia, hrabstwo Devon, rok 1914. Niezamożny farmer Ted Narracott kupuje pięknego źrebaka Joeya - gniadego z charakterystyczną białą łzą między oczami. Wraz z żoną Rose postanawia, że to ich nastoletni syn Albert będzie zajmował się koniem. Między nimi szybko rodzi się silna więź. Chłopiec przemawia do swojego przyjaciela i próbuje go zrozumieć jak drugiego człowieka. Gdy wybucha I wojna światowa, ojciec Alberta jest zmuszony sprzedać Joeya do wojska. Odtąd koń trafia do żołnierzy różnych nacji walczących na wielu frontach. Zawierucha wojenna rzuca go najpierw do Francji, gdzie wraz z oddziałem bierze udział w krwawych walkach. Jego odwaga porusza zarówno brytyjskich kawalerzystów, jak i niemieckich wojskowych. Zwierzę staje się bezstronnym świadkiem losów kolejnych ludzi, którym towarzyszy. Wciąż jednak tęskni za przyjacielem, Albertem. Również chłopak nie przestaje myśleć o swoim ulubieńcu. By go odzyskać gotów jest na największe poświęcenie. W końcu postanawia sam zaciągnąć się do armii. Wierzy, że dzięki temu odnajdzie swojego przyjaciela, choć przed nim długa droga...

21:05 - TVP Kultura - Katyń

17 września 1939 r. Do zaatakowanej przez hitlerowców Polski ze wschodu wkraczają Sowieci. Na jednym z mostów spotyka się ludność z jednej strony uciekająca przed Niemcami, z drugiej - przed Rosjanami. Jadąca do Małopolski generałowa Róża Bezzel (Danuta Stenka) spostrzega w tłumie Annę (Maja Ostaszewska), żonę rotmistrza Andrzeja (Artur Żmijewski). Kobieta wraz z córką chce przedostać się do miejsca, gdzie Sowieci przetrzymują polskich oficerów i namówić swego męża do ucieczki. Andrzej jednak odmawia uznając, że służba ojczyźnie jest najważniejsza. Kilkanaście tysięcy żołnierzy zostaje wywiezionych do obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Zaledwie parę miesięcy później Rosjanie bezlitośnie mordują jeńców w lesie katyńskim. Wśród ofiar jest także rotmistrz. Gdy w kwietniu 1943 r. odkryto masowe groby, Niemcy i ZSRR wzajemnie oskarżają się o dokonanie makabrycznej zbrodni. Generałowa Róża dowiaduje się o śmierci męża (Jan Englert), a Agnieszka (Magdalena Cielecka) o zamordowaniu brata, pilota Piotra Baszkowskiego (Paweł Małaszyński). Cudem ocalały z hekatomby porucznik Jerzy (Andrzej Chyra) popełnia samobójstwo. W socjalistycznej Polsce temat Katynia otoczony jest zmową milczenia. Stosunek do tragedii uwydatnia też różne postawy Polaków wobec zmian, jakie zaszły w ojczyźnie po zakończeniu wojny...

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz