„Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskiej mody” - J. Antkowiak, A. L. Janas - recenzja


Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskiej mody to książka wyjątkowa pod każdym względem. Po pierwsze dlatego, że nie jest ani autobiografią ani biografią. Jest hybrydą biograficzno-autobiograficzną, która wyszła spod piór słynnego „niegrzecznego chłopca„ oraz Agnieszki L. Janas - ”jego pani pisarki” uciskającej artystyczną duszę, aby wycisnąć z niej artystyczne wspomnienia.

antkowiak_niegrzeczny_chlopiec_polskiej_modyHybryda ta okazała się strzałem w dziesiątkę. Autorka książki „Elegantki. Moda ulicy lat 50. i 60. XX wieku” zafascynowana modą blogerka i publicystka zdołała ujarzmić nieujarzmionego ducha i przelać go na papier ku uciesze potomnych. Wspaniała jest ta książka opublikowana przez wydawnictwo Bukowy Las. Wspaniała, bo na tyle na ile jest to możliwe zdołała uchwycić osobowość rodaka, z którego powinniśmy być dumni. Ponadto jest to opowieść o świecie, w którym żył i tworzył bohater, o ludziach, z którymi się stykał, o sztuce, modzie, pokonywaniu granic (tych niematerialnych i tych pomiędzy państwami) i przełamywaniu barier. Książka jest bogato ilustrowana. Zawiera liczne zdjęcia oscylujące wokół życia słynnego projektanta, a także reprodukcje projektów – rzecz nie do przecenienia dla każdego kto zajmuje się modą. Słowem -  Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskiej mody to książka jakich mało. Bo rzadko kiedy znajduje się człowiek, który w porę dostrzega geniusz twórcy i decyduje się spisać dzieje jego życia we współpracy z mistrzem. Rzadko kiedy powstaje więc biografia tak rzetelna, autobiografie bowiem są jedną wielką autocenzurą, a pisane po latach biografie nie są w stanie oddać uczuć i „duszy” bohatera.

Całkowicie nie zgadzam się z Wielkim Antkowiakiem, który w posłowiu napisał: „(...) kto to będzie czytał? (…) starsze panie, babcie wnuczkom, żeby zachęcić, i babcie wnukom, żeby przestrzec, klientki Mody Polskiej (…) to moi czytelnicy flagowi.” Myli się Pan, Panie Jurku. Jesteśmy jeszcze my, ludzie, którzy potrafią dostrzec postać historyczną w osobie, która nie przeszła jeszcze do historii. To Wam wszystkim, w grono których może nieskromnie zaliczam swoją osobę, serdecznie polecam  książkę dwóch autorów Jerzego Antkowiaka i Agnieszki L. Janas, ponieważ Wy właśnie jesteście w stanie w pełni docenić jej wartość.

Na plus:
+ bogate i cenne ilustracje
+ treść
+ język
+ opracowanie graficzne

Na minus:
- półtwarda okładka, na której podczas czytania tworzą się zmarszczki

Tytuł: Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskiej mody
Autor: Jerzy Antkowiak, Agnieszka L. Janas
Wydawca: Bukowy Las
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-64481-38-3
Liczba stron: 241
Okładka: półtwarda
Cena: 44,90 zł

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz