Rosja odpowiada Turcji podjęciem sprawy rzezi Ormian


W odpowiedzi na zestrzelenie przez Turcję rosyjskiego Su-24, Rosja zamierza wprowadzić odpowiedzialność karną za negowanie ludobójstwa Ormian z 1915 roku.

Ludobójstwo Ormian 1915-1917

Ludobójstwo Ormian 1915-1917

Jak poinformował przewodniczący Rady Federacji, izby wyższej rosyjskiego parlamentu, lider partii „Sprawiedliwa Rosja” Siergiej Mironow, Duma rozpatrzy w najbliższym czasie projekt ustawy dotyczącej masowego ludobójstwa ludności ormiańskiej dokonanego przez Imperium Osmańskie w 1915 roku. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, wprowadzi do kodeksu karnego całkowity zakaz negowania tej zbrodni.

Wzorując się na prawodawstwie innych krajów i analogicznych zapisach o kłamstwie oświęcimskim deputowani chcą uzupełnić rosyjski kodeks karny o penalizację „odrzucania i negowania faktów ludobójstwa ormiańskiego narodu w zachodniej Armenii i w Osmańskiej Turcji w latach 1915-1922”. Zgodnie z proponowanymi zmianami miałoby to być zagrożone karą od 300 tys. rubli (ok. 18 tys. złotych) grzywny do 3 lat więzienia, a w przypadku urzędnika państwowego do 5 lat pozbawienia wolności.

Podczas I wojny światowej w latach 1915-1917 władze Imperium Osmańskiego dokonały masowego mordu narodu ormiańskiego, w wyniku którego straciło życie ok. 1.5 miliona ludzi. W tym roku, 24 kwietnia minęła 100. rocznica zbrodni. Atak na mniejszość ormiańską (Ormianie jako chrześcijanie byli w muzułmańskiej Turcji nie tylko mniejszością narodową, ale też religijną) rozpoczął się oficjalnie od aresztowania 250 polityków i intelektualistów. Rząd Imperium oskarżył ich o szpiegostwo na rzecz caratu i stracił. Następnie władze za pomocą administracji i wojska prowadziły masowe wypędzenia. Mężczyźni zdolni do walki byli mordowani w egzekucjach, a kobiety, dzieci i starców zsyłano w pustynne rejony kraju (przeważnie tereny dzisiejszej Syrii), gdzie pozbawieni wody i żywności ginęli z wycieńczenia w marszach śmierci. Rząd Turcji do dzisiaj nie przyznał się do tego aktu twierdząc oficjalnie, że były to ofiary nieplanowanych, wzajemnych pogromów oraz „skutek uboczny” deportacji i epidemii podczas ewakuacji frontu.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz