„Czego uczą nas umarli” – P. Charlier – recenzja


Skąd możemy czerpać wiedzę na temat życia, zwyczajów, wiedzy naszych przodków? Oprócz licznych źródeł pisanych, wiele dowiedzieć się możemy dzięki badaniom prowadzonym na szczątkach zmarłych. Philippe Charlier wyruszył w niesamowitą podróż do świata umarłych, a jej celem jest znalezienie odpowiedzi na wiele nurtujących pytań.

20151113_174026Jeden z najlepszych paleopatologów w Europie, Philippe Charlier, badaniom ludzkich szczątków poświęcił większość swojego życia. W końcu postanowił podzielić się swoją wiedzą z szerszą publicznością i napisał książkę, która z łatwością dotrzeć może nie tylko do specjalistów w jego dziedzinie, ale również do miłośnika historii, który pragnie zagłębiać zagadki przeszłości. „Czego uczą nas umarli” to książka dla każdego, mimo, że jest pełna specjalistycznego słownictwa, które jednak skwapliwie tłumaczone jest w przypisach.

W książce znajduje się wiele historii ludzi z różnych epok.  Dzięki niej możemy poznać wierzenia, zwyczaje i obrządki, które towarzyszyły ludziom na przestrzeni wieków. Dowiadujemy się także jak wyglądały pierwsze zabiegi chirurgiczne, nawet tak trudne jak trepanacja czaszki oraz jaką rolę w poszczególnych kulturach spełniały osoby niepełnosprawne lub fizycznie zdeformowane. Książka zawiera też wiele bardzo ciekawych informacji, takich jak to, czego starożytni Rzymianie używali zamiast papieru toaletowego.

Wśród bohaterów znajdują się zarówno postacie anonimowe, jak i te wszystkim znane z kart historii. Charlier odpowiada na wiele nurtujących pytań dotyczących okoliczności śmierci wybitnych postaci. Autor zdradza tajemnice związane z powszechnie znanymi relikwiami świętych oraz podważa autentyczność niektórych z nich, np. relikwii Joanny d’Arc. Charlier opowiada również o tym, co stało się z ciałem Ryszarda Lwie Serce oraz o tym, co mogło być przyczyną śmierci słynnej Diany de Poitiers, metresy króla Francji Henryka II.

„Czego uczą nas umarli” to książka jedyna w swoim rodzaju. Choć temat w niej poruszony nie jest łatwy, to mimo wszystko z łatwością dotrze ona do niezaznajomionego z nim czytelnika. To pozycja, która zaskakuje, szokuje, ale również przyciąga swoim niezwykłym klimatem. Z pewnością można ją polecić każdemu, kto chciałby dowiedzieć się tego, co można wyczytać z ludzkich szczątków. A nie są to tylko informacje dotyczące przyczyny śmierci, ale również przebytych przez daną osobę chorób, a nawet nawyków żywieniowych, które można poznać dzięki… kamieniowi nazębnemu.

Na plus zasłużyło też ładne wydanie oraz dbałość wydawnictwa Esprit o szczegóły. Egzemplarz recenzencki zapakowany był w pajęczynkę ozdobioną pająkami, a całość nadawała klimat, nawiązywała do tematu książki i robiła dobre wrażenie estetyczne.

Na plus:
+ ładne wydanie
+ interesujący temat
+ dość przystępny język
Na minus:

- brak

Tytuł: Czego uczą nas umarli
Autor: Philippe Charlier
Wydawca: Esprit
Rok wydania: 2015
ISBN:  978-83-64647-93-2
Liczba stron: 272
Okładka: miękka
Cena: 34,99 zł

Ocena recenzenta: 8/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz