„Polska dla Polaków! Kim byli i są polscy narodowcy ” - red. K. Jurewicz - recenzja


Polska dla Polaków! Kim byli i są polscy narodowcy to praca zbiorowa autorstwa Marka J. Chodakiewicza, Jolanty Mysiakowskiej-Muszyńskiej i Wojciecha J. Muszyńskiego pod redakcją Kamila Jurewicza. Książka ta dzieli się na pięć rozdziałów opisujących historię ruchu narodowego w porządku chronologicznym, poczynając od Narodowej Demokracji w czasach zaborów, a kończąc na „Republice Okrągłego Stołu”.

polska-dla-polakow-kim-byli-i-sa-polscy-narodowcy-b-iext29914046Ta wyjątkowo obszerna pozycja (liczy ponad pięćset stron) dość szczegółowo omawia różne, często nieznane aspekty związane z Endecją, takie jak: „Kobiety w ruchu narodowym„, ”Akcja pomocy Żydom” podczas okupacji czy  dzieje ruchu narodowego w PRL. Polska dla Polaków... mimo dużej wartości - jako jedyna współczesna monografia polskiego ruchu narodowego, posiada zasadniczy minus: nie ma w niej bibliografii. Autorzy tłumaczą to chęcią „syntetycznego i popularnonaukowego opracowania tematu” jednak nie zmienia to faktu, iż brak możliwości odwołania się do prac innych autorów znacznie obniża wiarygodność pracy. Wprawdzie we wprowadzeniu autorzy odsyłają do innych swoich publikacji, a uparty czytelnik może metodycznie przeglądać przypisy, ale łatwo się zgodzić, że możliwość zapoznania się ze stanem badań aktualnym w momencie powstawania pracy jest równie ważna, jak lektura tejże.

Ponadto, w moim własnym mniemaniu, pozycja ta wydaje się jasno ukierunkowana – ma być manifestem współczesnych narodowców. Poruszane w niej zagadnienia i opisywane wątki zawsze zmierzają ku usprawiedliwieniu istnienia ruchu narodowego i „wybieleniu„ jego wizerunku. Pomimo znacznej stronniczości, którą może części z czytelników ciężko będzie „przecedzić przez sito„ pozycja ta jest bardzo ważna, chociażby dlatego, że rejestruje nastroje panujące wśród dzisiejszych narodowców. Zdecydowanym plusem omawianej pozycji są ilustracje – ciekawe i nie ”opatrzone” rozmieszczone z wyczuciem, duża ilość cytatów, a także fakt, że autorzy wyjaśniają podstawowe pojęcia związane z narodową demokracją. Dzięki temu Polska dla Polaków może być interesująca nie tylko dla wielbicieli ruchu narodowego, ale również dla osób nieobytych z tą trudną, a rzadko poruszaną tematyką. Ponadto książka jest estetycznie wydana, twarda okładka zwiększa jej funkcjonalność, a cienki papier jest w tym przypadku (przy takiej objętości) zdecydowanym plusem. Może tylko nie polecam zaczytywania się w tej ciekawej pozycji w środkach komunikacji publicznej, szczególnie jeśli nie jest się odpornym na liczne komentarze, które wywołuje szumny i śmiały tytuł.

Plus/Minus

Na plus:
+ tematyka
+ ciekawa narracja
+ wyjaśnianie podstawowych pojęć
+ przekrojowość
+ ilustracje
+ sposób wydania

Na minus:
- stronniczość
- brak bibliografii

Tytuł: Polska dla Polaków! Kim byli i są polscy narodowcy          

Autor: Marek J. Chodakiewicz, Jolanta Mysiakowska- Muszyńska, Wojciech J. Muszyński

Wydawca: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2015

ISBN: 978–83–7785–747–2

Liczba stron:  559

Okładka: twarda

Cena: 49 zł

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz