„Kazimierz Jagiellończyk„ i ”Półgrosz Władysława Jagiełły” nowe monety kolekcjonerskie NBP


„Kazimierz Jagiellończyk„ i ”Półgrosz Władysława Jagiełły” to tematy najnowszej emisji monet kolekcjonerskich Narodowego Banku Polskiego. Na kolekcjonerów czekają: złota moneta o nominale 500 zł i srebrne 50 zł z podobizną Kazimierza Jagiellończyka oraz srebrne 20 zł z wizerunkiem półgrosza Władysława Jagiełły.

półgrosz jagielly

„Półgrosz Władysława Jagiełły„ to kolejna moneta wydana w ramach serii ”Historia monety polskiej”. Wybrany do serii półgrosz, zwany również kwartnikiem dużym, był najważniejszym nominałem za panowania Władysława Jagiełły i podstawą ówczesnego systemu pieniężnego. Poza nim w obiegu znajdowały się wówczas m.in. kwartniki małe, zwane trzeciakami, oraz denary, zawierające niewiele czystego srebra.

Na awersie monety znajduje się portret Władysława Jagiełły, wzorowany na wizerunku z nagrobka w katedrze na Wawelu. Obok niego, po prawej, widnieje awers półgrosza z wizerunkiem korony. Na rewersie odwzorowano wizerunek orła z tarczy nagrobnej króla oraz rewers półgrosza.

Moneta „Półgrosz Władysława Jagiełły„ została wybita w srebrze w nakładzie do 20 tys. sztuk. Autorką projektu jest Dominika Karpińska-Kopiec. Następna moneta w serii „Historia monety polskiej„ – ”Dukat Zygmunta Starego” – ukaże się w czerwcu przyszłego roku.

jagiellonczyk

Seria „Skarby Stanisława Augusta„ zawierać będzie monety będące replikami medali powstałych pod koniec XVIII wieku w mennicy warszawskiej na zamówienie ostatniego króla Rzeczypospolitej. „Kazimierz Jagiellończyk„ jest dziewiątym tematem tej serii. Jej rewersy przedstawiają wizerunek Kazimierza Jagiellończyka, wzorowany na portrecie autorstwa Marcella Bacciarellego. Na awersach odwzorowano łaciński napis z medalu, który w przekładzie znaczy: ”Jagiełły syn drugi, Prusy na żądanie mieszkańców spod jarzma niemieckiego wyrwawszy, do korony przywrócił i prowincją zrobił. Umarł w Grodnie Roku Pańskiego 1492, mając lat 66, po 45 latach panowania, dnia 7 czerwca”.

Nakład wybitej w czystym złocie (próba 999,9) monety 500-złotowej nie przekroczy 600 egzemplarzy, a srebrnej (próba 999) – 5250 egzemplarzy. Autorem awersów oraz napisów na rewersach jest Robert Kotowicz. Autorką rewersów jest Anna Wątróbska-Wdowiarska. Następne monety w serii „Skarby Stanisława Augusta„ – ”Jan Olbracht” – ukażą się w czerwcu przyszłego roku.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – także kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

 

Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych artykułach. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz