Powstało „Lubelskie Archiwum Cyfrowe”


W 2017 r. Lublin będzie obchodził 700-lecie nadania praw miejskich. Z tej okazji powstaje wiele inicjatyw mających na celu upamiętnić tę rocznicę oraz popularyzować bogatą historię miasta. W obchody włączyło się Archiwum Państowe w Lublinie, opracowując i udostępniając on-line kopie cyfrowe własnych materiałów archiwalnych, które zostały umieszczone na portalu „Lubelskie Archiwum Cyfrowe”. 

W pierwszym okresie funckjonowania platformy zostaną udostępnione skany materiałów dotyczących historii Lublina, natomiast w przyszłości archiwum zostanie poszerzone o dokumentację powstałą na obszarze całego województwa lubelskiego.

Portal Lubelskie Archiwum Cyfrowe będzie udostępniać różne rodzaje materiałów archiwalnych – aktowe, kartograficzne, fotograficzne, audiowizualne, ikonograficzne i inne. Dotychczas umieszczono 217 dokumentów królewskich z okresu od 1317 r. do końca XVIII w., kilkanaście historycznych planów Lublina oraz ponad 500 fotografii z zasobu archiwum w ciekawym ujęciu geolokalizacyjnym, dzięki któremu mam okazję poznać lokalizacje miejsc, w których zostały wykonane. Wśród udostępnionych materiałów znajduje się m.in. akt lokacji Lublina na prawie magdeburskim z 1317 r., nadany przez ówczesnego księcia Władysława Łokietka.

Lubelskie Archiwum Cufrowe znajduje się pod adresem: www.lac.lublin.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz