„Chlodwig. Król Franków” – M. Rouche – recenzja


Chlodwig, władca Franków Salickich, był pierwszym chrześcijańskim królem w historii Francji. Prowadzona przez niego polityka sprawiła, że państwo, którym rządził obejmowało tereny dzisiejszej Francji, Belgii oraz zachodnich Niemiec.

chlodwigW 2015 roku nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazała się książka „Chlodwig. Król Franków„. Autor publikacji – Michael Rouche – to francuski historyk, którego główny obszar zainteresowań badawczych dotyczy wczesnego średniowiecza. Polscy czytelnicy znają go przede wszystkim z publikacji ”Attyla i Hunowie”.

Praca składa się z trzynastu rozdziałów. Te z kolei dzielą się na podrozdziały (nie zostały one jednak uwzględnione w spisie treści). Podczas czytania możemy wydzielić dwie zasadnicze części. Połowa publikacji (do 189 strony) omawia dzieje Galii na wiele lat przed panowaniem Chlodwiga. Znajdziemy tu dużo informacji o Cesarstwie Rzymskim (w tym jak wyglądała administracja, wojsko) i jego problemach z pogańskimi ludami. Rozdział ósmy jest poświęcony początkom panowania Chlodwiga. Na stronach kolejnych części autor przedstawił zarówno postać samego króla jak i jego podboje. Głównymi przeciwnikami byli dla niego Burgundowie oraz Wizygoci. Przyjęcie przez Chlodwiga chrześcijaństwa nie oznaczało końca wypraw i chęci zdobywania nowych terenów. Tak liczne zdobycze ułatwiły w późniejszych latach rozwiązanie problemu dziedziczenia tronu poprzez podzielenie kraju pomiędzy czterech synów.

Warta uwagi jest bibliografia. Znajdziemy tam wiele źródeł, jak i opracowań. Większość z nich jest dostępna w języku francuskim lub niemieckim. Nie brakuje jednak do niektórych publikacji polskich tłumaczeń. W pracy nie umieszczono natomiast przypisów. Jest to zapewne spowodowane tym, że w oryginalnym francuskim wydaniu również ich nie było. Do części cytatów autor umieścił w nawiasie informację skąd one pochodzą. Niestety nie we wszystkich przytoczonych wypowiedziach znajdziemy adnotację dotyczącą źródła. Przypisy umieszczone nawet na końcu książki zdecydowanie pomogłyby w odnajdywaniu informacji, zwłaszcza przy tak ogólnym nakreśleniu tematu.

Publikacja została wydana w twardej oprawie. Zarówno przód jak i tył okładki przedstawia zdjęcie Chlodwiga. W pracy są nieliczne literówki, jednak to nie one najbardziej przeszkadzają. Pojawiły się takie błędy jak „w każdym bądź razie”, co obniża wartość językową książki. Poza błędami edytorskimi nie można się przyczepić do samego wydania.

Podsumowując, na książkę o Chlodwigu w języku polskim z pewnością czekało wielu pasjonatów historii Francji. Czytając jednak tę publikację musimy pamiętać, że dużo miejsca autor poświęcił wprowadzeniu, czyli ukazaniu dziejów Galii przed panowaniem Chlodwiga. Czasem zawarte informacje wydają się zbyt obszerne i nie można już się doczekać głównego tematu, jednak to, co zostało przedstawione w pierwszej połowie książki pozwala zrozumieć działania króla Franków.

Plus/Minus

Na plus:

+ podjęty temat

+ bibliografia

+ styl autora

+ ciekawy sposób przedstawienia wydarzeń (szersze omówienie tematu nie tylko skupiające się na samym Chlodwigu, ale także na sytuacji jaka miała miejsce w Galii przed jego panowaniem)

Na minus:

- brak przypisów

- miejscami zbyt szerokie opisy odbiegające od tematu Galii

Tytuł: Chlodwig. Król Franków

Autor: Michael Rouche

Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie

Rok wydania: 2015

ISBN: 978-83-7976-245-3

Liczba stron: 390

Oprawa: twarda

Cena: 44,90 zł

Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz